| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Potrzebna zgoda inwestora

Potrzebna zgoda inwestora

Jeśli inwestor nie wyrazi zgody na wykonanie prac przez podwykonawców, wydatki ponoszone na rzecz podwykonawców nie będą stanowiły dla wykonawcy kosztu uzyskania przychodów. - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej z dnia 10 kwietnia 2006 r. (nr PBB1/4218-0009/06/2).

Spółka zamierza podpisać z inwestorem kontrakt na roboty budowlano-montażowe, zatrudniając jednocześnie podwykonawców do prac, których sama nie jest w stanie wykonać. Obawia się jednak, że inwestor może nie wyrazić zgody na wykonanie części prac przez wskazanego podwykonawcę. Czy w przypadku gdy inwestor nie wyrazi zgody na wykonanie prac wynikających z umowy o roboty budowlane przez podwykonawców, wydatki ponoszone przez wykonawcę będą stanowiły dla niego koszt uzyskania przychodów?

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że zgodnie z art. 6471 par. 2 kodeksu cywilnego do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Jeżeli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy.

W opisanej sytuacji mogą wystąpić dwa stany faktyczne, które wywołują różne skutki prawne. W pierwszym przypadku będziemy mieć do czynienia z sytuacją gdy zgoda inwestora na wskazanego podwykonawcę jest niejako odsunięta w czasie. W takiej sytuacji do chwili wyrażenia zgody przez inwestora umowa zawarta między generalnym wykonawcą i podwykonawcą nie wywołuje skutków prawnych, dotknięta jest bowiem sankcją w postaci bezskuteczności zawieszonej.

W drugim przypadku będziemy mieć do czynienia z sytuacją gdy inwestor w sposób jednoznaczny i wyraźny odmawia udzielenia zgody na wskazanego podwykonawcę, co powoduje bezwzględną nieważność umowy zawartej z podwykonawcą.

Z pytania wynika, że mamy do czynienia z sytuacją, w której inwestor w sposób jednoznaczny nie wyrazi zgody na umowę zawartą z podwykonawcą. Umowa taka będzie zatem bezwzględnie nieważna.

Ponieważ umowa bezwzględnie nieważna nie wywołuje skutków prawnych, bo nie istnieje w obrocie prawnym, brak jakichkolwiek podstaw do ponoszenia przez wykonawcę wydatków na rzecz podwykonawców związanych z realizacją takiej umowy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zatem, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi:
• zostać poniesiony w celu uzyskania przychodu, co oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod warunkiem że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, tj. ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wysokość osiągniętego przychodu,
• nie może zostać zakwalifikowany do kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Skoro nie ma podstaw prawnych do ponoszenia wydatku na rzecz podwykonawców, to nie można go uznać za koszt uzyskania przychodów.

Ewa Matyszewska
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »