| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można odliczyć VAT z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji jako podatnik VAT

Czy można odliczyć VAT z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji jako podatnik VAT

Dokonałem rejestracji w podatku od towarów i usług 9 stycznia 2006 r. Natomiast faktury za kupione towary i usługi otrzymywałem przez cały styczeń 2006 r. Czy mam prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych w styczniu przed dniem rejestracji dla celów VAT? - Pismo z 6 kwietnia 2006 r. nr PP/406-15/06/KR

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Podatnik ma prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych w styczniu. Wyłączenie prawa do obniżenia VAT z powodu braku rejestracji na potrzeby tego podatku ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostanie dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. W tym przypadku okres rozliczeniowy minął 27 lutego 2006 r., a zatem podatnik dokonał zgłoszenia rejestracyjnego przed jego upływem.

KOMENTARZ EKSPERTA
Zagadnienie poruszone w przedstawionej interpretacji wzbudza wiele wątpliwości. Część organów uważa, że podatnik, aby móc odliczyć VAT z otrzymanej faktury, w momencie jej otrzymania musi być zarejestrowany na potrzeby tego podatku. Ale i tu pojawiają się wątpliwości, w którym momencie uznaje się podatnika za zarejestrowanego na potrzeby tego podatku. Stanowisko zaprezentowane poniżej jest dla podatników bardzo korzystne i odbiega od dotychczasowych poglądów organów w tej sprawie. Warunkuje ono prawo do odliczenia od bycia zarejestrowanym podatnikiem VAT nie już w momencie otrzymania faktury, ale dopiero w momencie złożenia deklaracji VAT za okres, w którym podatnik rozlicza otrzymane faktury. Stanowisko to jest zgodne z wyrokiem WSA z 25 stycznia 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 2244/04, w którym sąd uzależnił prawo do odliczenia podatku z faktur otrzymanych przed dniem rejestracji od bycia zarejestrowanym podatnikiem w momencie złożenia rozliczenia za okres, w którym dokonywano zakupów (wyrok publikowany w nr. 2/2006, str. 78 – przyp. redakcji).

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu informuje:
Zgodnie z art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast z art. 88 ust. 4 ww. ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96. Przepis art. 88 ust. 4 nie wskazuje więc wprost braku możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów dokonanych przed dniem rejestracji i przed tym dniem otrzymanych.
Wobec tego należy przyjąć, że przewidziane w art. 88 ust. 4 wyłączenie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostanie dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. W tym przypadku okres rozliczeniowy minął 27 lutego 2006 r., a zatem podatnik dokonał zgłoszenia rejestracyjnego przed jego upływem.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK