| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można odliczyć VAT z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji jako podatnik VAT

Czy można odliczyć VAT z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji jako podatnik VAT

Dokonałem rejestracji w podatku od towarów i usług 9 stycznia 2006 r. Natomiast faktury za kupione towary i usługi otrzymywałem przez cały styczeń 2006 r. Czy mam prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych w styczniu przed dniem rejestracji dla celów VAT? - Pismo z 6 kwietnia 2006 r. nr PP/406-15/06/KR

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Podatnik ma prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych w styczniu. Wyłączenie prawa do obniżenia VAT z powodu braku rejestracji na potrzeby tego podatku ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostanie dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. W tym przypadku okres rozliczeniowy minął 27 lutego 2006 r., a zatem podatnik dokonał zgłoszenia rejestracyjnego przed jego upływem.

KOMENTARZ EKSPERTA
Zagadnienie poruszone w przedstawionej interpretacji wzbudza wiele wątpliwości. Część organów uważa, że podatnik, aby móc odliczyć VAT z otrzymanej faktury, w momencie jej otrzymania musi być zarejestrowany na potrzeby tego podatku. Ale i tu pojawiają się wątpliwości, w którym momencie uznaje się podatnika za zarejestrowanego na potrzeby tego podatku. Stanowisko zaprezentowane poniżej jest dla podatników bardzo korzystne i odbiega od dotychczasowych poglądów organów w tej sprawie. Warunkuje ono prawo do odliczenia od bycia zarejestrowanym podatnikiem VAT nie już w momencie otrzymania faktury, ale dopiero w momencie złożenia deklaracji VAT za okres, w którym podatnik rozlicza otrzymane faktury. Stanowisko to jest zgodne z wyrokiem WSA z 25 stycznia 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 2244/04, w którym sąd uzależnił prawo do odliczenia podatku z faktur otrzymanych przed dniem rejestracji od bycia zarejestrowanym podatnikiem w momencie złożenia rozliczenia za okres, w którym dokonywano zakupów (wyrok publikowany w nr. 2/2006, str. 78 – przyp. redakcji).

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu informuje:
Zgodnie z art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast z art. 88 ust. 4 ww. ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96. Przepis art. 88 ust. 4 nie wskazuje więc wprost braku możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów dokonanych przed dniem rejestracji i przed tym dniem otrzymanych.
Wobec tego należy przyjąć, że przewidziane w art. 88 ust. 4 wyłączenie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostanie dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. W tym przypadku okres rozliczeniowy minął 27 lutego 2006 r., a zatem podatnik dokonał zgłoszenia rejestracyjnego przed jego upływem.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowo- Akcyjna - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »