| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Dochód ze sprzedaży podlega PIT

Dochód ze sprzedaży podlega PIT

Dochód uzyskany w 2005 roku ze sprzedaży akcji NFI otrzymanych w zamian za przysługujące w latach 1995-1996 świadectwa udziałowe podlega PIT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Kielcach z 10 maja 2006 r. (nr PD2-4151-59/06).

Małżeństwo zakupiło w latach 1995-1996 roku (za 20 zł) po jednym świadectwie udziałowym NFI. Małżonkowie ulokowali je na rachunku maklerskim, gdzie automatycznie zostały zamienione na akcje NFI. Akcje te małżeństwo sprzedało w 2005 roku. Dom maklerski wystawił informację PIT-8C, gdzie wykazał przychód z odpłatnego zbycia akcji. Zdaniem małżeństwa dochód ze zbycia akcji NFI jest zwolniony z opodatkowania.Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach w wydanej decyzji nie potwierdził stanowiska małżeństwa. Stwierdził, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu.W sprawie małżeństwa nie ma zastosowania zwolnienie od podatku bowiem przedstawiona sytuacja nie wypełnia dyspozycji art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o PIT, gdyż akcje NFI nie zostały nabyte na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.Zatem uzyskany w 2005 roku dochód ze sprzedaży akcji NFI otrzymanych w zamian za przysługujące małżeństwu w latach 1995-1996 świadectwa udziałowe, podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT, w części przekraczającej kwotę 1190,14 zł, tj. połowę jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2005 roku.Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »