| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Dochód ze sprzedaży podlega PIT

Dochód ze sprzedaży podlega PIT

Dochód uzyskany w 2005 roku ze sprzedaży akcji NFI otrzymanych w zamian za przysługujące w latach 1995-1996 świadectwa udziałowe podlega PIT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Kielcach z 10 maja 2006 r. (nr PD2-4151-59/06).

Małżeństwo zakupiło w latach 1995-1996 roku (za 20 zł) po jednym świadectwie udziałowym NFI. Małżonkowie ulokowali je na rachunku maklerskim, gdzie automatycznie zostały zamienione na akcje NFI. Akcje te małżeństwo sprzedało w 2005 roku. Dom maklerski wystawił informację PIT-8C, gdzie wykazał przychód z odpłatnego zbycia akcji. Zdaniem małżeństwa dochód ze zbycia akcji NFI jest zwolniony z opodatkowania.



Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach w wydanej decyzji nie potwierdził stanowiska małżeństwa. Stwierdził, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu.



W sprawie małżeństwa nie ma zastosowania zwolnienie od podatku bowiem przedstawiona sytuacja nie wypełnia dyspozycji art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o PIT, gdyż akcje NFI nie zostały nabyte na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.



Zatem uzyskany w 2005 roku dochód ze sprzedaży akcji NFI otrzymanych w zamian za przysługujące małżeństwu w latach 1995-1996 świadectwa udziałowe, podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT, w części przekraczającej kwotę 1190,14 zł, tj. połowę jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2005 roku.



Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK