| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Gdzie płacony jest VAT

Gdzie płacony jest VAT

Jeżeli miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy jest Szwecja, usługi te opodatkowane są w tym kraju. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 25 kwietnia 2006 r. Izby Skarbowej w Rzeszowie (nr IS.II/1/4430-44/06).

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie świadczył usługi pośrednictwa sprzedaży na rzecz firmy mającej siedzibę w Szwecji. Według GUS działalność ta sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 51.12.13-00.00. Usługi mają polegać na wyszukiwaniu nowych klientów, prowadzeniu negocjacji, opiece nad klientami w Polsce i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem podatnika nie będzie on zobowiązany do uiszczania podatku od towarów i usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie wyjaśnił, że świadczenie podatnika na rzecz kontrahenta ze Szwecji nosi cechy usług, o których mowa w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o VAT. W przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów. Miejsce dokonania dostawy towarów ustalane jest zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ustawy o VAT. Stosownie do treści tego przepisu miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią, jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Jeżeli zatem w wyniku świadczonych przez podatnika usług pośrednictwa dochodzi do zawarcia umowy i dostawy towarów, a miejscem rozpoczęcia wysyłki (lub transportu) do nabywcy towarów jest terytorium Szwecji, wówczas miejscem opodatkowania tych usług będzie terytorium Szwecji. W Polsce usługa ta uznana będzie za niepodlegającą opodatkowaniu. W przypadku, gdyby nabywca usługi (w rozpatrywanej sprawie firma szwedzka) podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku – miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Ewa Matyszewska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »