| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Dochód ze sprzedaży jest opodatkowany

Dochód ze sprzedaży jest opodatkowany

Sprzedaż praw i roszczeń z tytułu wybudowania stanowiska parkingowego podlega PIT. Dochód z takiej transakcji należy uwzględnić w zeznaniu rocznym. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 2 czerwca 2006 r. (nr PB I-3/4117/IN-22/IIUSŁ-B/2006/AA).

Od 1989 roku podatnik jest członkiem Zrzeszenia Użytkowników Parkingu Strzeżonego. W 1990 roku zrzeszenie to otrzymało w użytkowanie wieczyste od Skarbu Państwa nieruchomość przeznaczoną na parking z zadaszonymi stanowiskami postojowymi. W 2005 roku aktem notarialnym podatnik dokonał zbycia praw i roszczeń do wybudowanej we własnym zakresie wiaty parkingowej, oświadczając jednocześnie, że Zrzeszenie Użytkowników Parkingu Strzeżonego wyraziło zgodę na to zbycie. Zdaniem podatnika, uzyskany z tego tytułu przychód nie podlega opodatkowaniu PIT.Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił, że nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste Zrzeszeniu Użytkowników Parkingu Strzeżonego, a nie jego poszczególnym członkom. Zrzeszenie, którego podatnik jest członkiem, posiada osobowość prawną. Oznacza to, że zrzeszenie może we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania. Podatnikowi, jako członkowi zrzeszenia, przysługiwało prawo do wybudowania i korzystania ze stanowiska parkingowego. W 2005 roku podatnik sprzedał przysługujące mu prawa i roszczenia z tytułu wybudowania stanowiska parkingowego.Wpłaty z tytułu podatku od nieruchomości, opłaty za wieczystą dzierżawę czy dopłaty do VAT zawsze dokonywane były na rzecz Zrzeszenia Użytkowników Parkingu Strzeżonego, które dopiero uiszczało należny podatek na rachunek budżetu gminy. Kwota uzyskana więc przez podatnika ze sprzedaży praw i roszczeń z tytułu wybudowania stanowiska parkingowego stanowi dochód ze sprzedaży praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Oznacza to, że dochód ten podlega połączeniu z innymi dochodami uzyskanymi w trakcie roku podatkowego i powinien być opodatkowany na podstawie obowiązującej skali podatkowej po uwzględnieniu kosztów uzyskania takiego przychodu.Ewa Matyszewska

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »