| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Od wynagrodzenia prezesa trzeba pobrać zaliczki

Od wynagrodzenia prezesa trzeba pobrać zaliczki

Przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem traktowane są jak przychody z działalności wykonywanej osobiście. Trzeba więc od nich pobierać zaliczki na PIT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 9 czerwca 2006 r. (nr PBB2-4117/3-0038/2006).

Zdaniem spółki, przychody osiągane przez prezesa zarządu na podstawie zawartej umowy należy traktować jak osiągane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a nie działalności wykonywanej osobiście. W tym przypadku od wypłat dokonywanych na rzecz podmiotu gospodarczego spółka nie ma obowiązku pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach jednak wyraził w wydanej decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego odmienne stanowisko. Wyjaśnił on, że jak stanowi art. 13 ustawy o PIT, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące m.in. do składu zarządów oraz przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Wymienione przychody stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, która to działalność stanowi źródło przychodów odrębne od działalności gospodarczej. Oznacza to, że przychody uzyskane przez osoby fizyczne na podstawie kontraktów menedżerskich, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i umów o podobnym charakterze należy kwalifikować – dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych – zawsze jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet wtedy gdy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.
Osoby prawne, które dokonują wypłaty należności osobom o nieograniczonym obowiązku podatkowym, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 4-9 ustawy o PIT są zobowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Zatem spółka zobowiązana jest pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłat należności dokonywanych na rzecz prezesa zarządu z tytułu realizacji zawartej umowy.

ŹRÓDŁA PRZYCHODÓW
Podatnicy uzyskują przychody m.in. z takich źródeł, jak:
• działalność wykonywana osobiście,
• stosunek służbowy, stosunek pracy, emerytura i renta,
• najem i dzierżawa,
• kapitały pieniężne i prawa majątkowe,
• pozarolnicza działalność gospodarcza.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK