| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Od wynagrodzenia prezesa trzeba pobrać zaliczki

Od wynagrodzenia prezesa trzeba pobrać zaliczki

Przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem traktowane są jak przychody z działalności wykonywanej osobiście. Trzeba więc od nich pobierać zaliczki na PIT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 9 czerwca 2006 r. (nr PBB2-4117/3-0038/2006).

Zdaniem spółki, przychody osiągane przez prezesa zarządu na podstawie zawartej umowy należy traktować jak osiągane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a nie działalności wykonywanej osobiście. W tym przypadku od wypłat dokonywanych na rzecz podmiotu gospodarczego spółka nie ma obowiązku pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach jednak wyraził w wydanej decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego odmienne stanowisko. Wyjaśnił on, że jak stanowi art. 13 ustawy o PIT, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące m.in. do składu zarządów oraz przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Wymienione przychody stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, która to działalność stanowi źródło przychodów odrębne od działalności gospodarczej. Oznacza to, że przychody uzyskane przez osoby fizyczne na podstawie kontraktów menedżerskich, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i umów o podobnym charakterze należy kwalifikować – dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych – zawsze jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet wtedy gdy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.
Osoby prawne, które dokonują wypłaty należności osobom o nieograniczonym obowiązku podatkowym, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 4-9 ustawy o PIT są zobowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Zatem spółka zobowiązana jest pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłat należności dokonywanych na rzecz prezesa zarządu z tytułu realizacji zawartej umowy.

ŹRÓDŁA PRZYCHODÓW
Podatnicy uzyskują przychody m.in. z takich źródeł, jak:
• działalność wykonywana osobiście,
• stosunek służbowy, stosunek pracy, emerytura i renta,
• najem i dzierżawa,
• kapitały pieniężne i prawa majątkowe,
• pozarolnicza działalność gospodarcza.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK