| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Niższa stawka tylko dla robót konserwacyjnych

Niższa stawka tylko dla robót konserwacyjnych

Usługi związane z konserwacją i remontem obiektów budownictwa mieszkaniowego do końca 2007 roku będą opodatkowane 7-proc. VAT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Olsztynie ośrodek zamiejscowy w Elblągu z 14 czerwca 2006 r. (nr PP/E/449-14/06).


Izba Skarbowa rozstrzygnęła kwestię opodatkowania VAT usług kominiarskich w budownictwie mieszkaniowym.
Podatnik świadczy usługi polegające na ocenie stanu technicznego przewodów kominowych, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.70.15-00.00 „Usługi czyszczenia pieców i kominów”. Podatnik wydaje też opinie o stanie przewodów, w ramach przeglądów okresowych, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.30.15-00.00. Zdaniem podatnika usługi te powinny być opodatkowane stawką VAT 22 proc.

Dyrektor Izby Skarbowej zważył jednak, że zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, w okresie od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 proc. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Ponieważ usługi podatnika związane z czyszczeniem i konserwacją mieszczą się w zakresie pojęć konserwacji i remontu obiektów budownictwa, a są zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 74.70.15-00.00, do 31 grudnia 2007 r. powinny być opodatkowane stawką VAT 7 proc. Natomiast usługi zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 74.30.15-00.00, niebędące remontem i robotą konserwacyjną, będą opodatkowane stawką 22 proc.w

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK