| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Niższa stawka tylko dla robót konserwacyjnych

Niższa stawka tylko dla robót konserwacyjnych

Usługi związane z konserwacją i remontem obiektów budownictwa mieszkaniowego do końca 2007 roku będą opodatkowane 7-proc. VAT. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Olsztynie ośrodek zamiejscowy w Elblągu z 14 czerwca 2006 r. (nr PP/E/449-14/06).


Izba Skarbowa rozstrzygnęła kwestię opodatkowania VAT usług kominiarskich w budownictwie mieszkaniowym.
Podatnik świadczy usługi polegające na ocenie stanu technicznego przewodów kominowych, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.70.15-00.00 „Usługi czyszczenia pieców i kominów”. Podatnik wydaje też opinie o stanie przewodów, w ramach przeglądów okresowych, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.30.15-00.00. Zdaniem podatnika usługi te powinny być opodatkowane stawką VAT 22 proc.

Dyrektor Izby Skarbowej zważył jednak, że zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, w okresie od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 proc. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Ponieważ usługi podatnika związane z czyszczeniem i konserwacją mieszczą się w zakresie pojęć konserwacji i remontu obiektów budownictwa, a są zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 74.70.15-00.00, do 31 grudnia 2007 r. powinny być opodatkowane stawką VAT 7 proc. Natomiast usługi zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 74.30.15-00.00, niebędące remontem i robotą konserwacyjną, będą opodatkowane stawką 22 proc.w

Ewa Matyszewska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »