| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak rozliczyć wydatki uczelni na reprezentację i reklamę związaną z realizacją zadań statutowych

Jak rozliczyć wydatki uczelni na reprezentację i reklamę związaną z realizacją zadań statutowych

Czy w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w związku z art. 16 ust. 1 pkt 28 wydatki uczelni na cele reprezentacji i reklamy niepublicznej w części przekraczającej 0,25% przychodów powinny zostać opodatkowane, mimo że były poniesione na cele statutowe? - Pismo z 17 marca 2006 r. nr PD-415/59/IW/05

Jednak cele statutowe niekoniecznie muszą się pokrywać z celami wymienionymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Wydatkując „dochód podatkowy”, należy zatem zwrócić uwagę, czy poniesione wydatki:
• są wydatkami na cele statutowe wymienione w cytowanym wyżej przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, czy też
• są wydatkami na cele statutowe niewymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.
Ustalenie powyższego podziału wydatków jest konieczne, ponieważ zwolnienie przedmiotowe przewidziane w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy nie dotyczy wszystkich dochodów przeznaczonych na cele statutowe, a jedynie dochodów przeznaczonych na cele wyraźnie przewidziane w art. 17 ust. 1 pkt 4, jeśli są one statutowym celem działalności podatnika (wyraźnie wyszczególnione w statucie).
Zatem wydatki podatnika na cele reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4, jeżeli poniesione zostały na cele statutowe.
WAŻNE!
Wydatki na cele reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4, jeżeli poniesione zostały na cele statutowe.
Uwzględniając powyższe, należy stwierdzić, że jeżeli ujęte w księgach rachunkowych wydatki i koszty, nieuznane za koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych i dokonywane są zgodnie ze statutem, to równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatkowej. Jeżeli wydatki te nie wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych, równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom będzie podlegała opodatkowaniu.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US72/ROP1/423/265/MP/04

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK