| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak rozliczyć wydatki uczelni na reprezentację i reklamę związaną z realizacją zadań statutowych

Jak rozliczyć wydatki uczelni na reprezentację i reklamę związaną z realizacją zadań statutowych

Czy w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w związku z art. 16 ust. 1 pkt 28 wydatki uczelni na cele reprezentacji i reklamy niepublicznej w części przekraczającej 0,25% przychodów powinny zostać opodatkowane, mimo że były poniesione na cele statutowe? - Pismo z 17 marca 2006 r. nr PD-415/59/IW/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Jeżeli ujęte w księgach rachunkowych wydatki i koszty, nieuznane za koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych i dokonywane są zgodnie ze statutem, to równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatkowej. Jeżeli wydatki te nie wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych, równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom będzie podlegała opodatkowaniu.

KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego należy uznać za prawidłowe. Jeżeli bowiem poniesione koszty reklamy przekraczają limit, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tym samym nie podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych. Jeśli osiągnięty w związku z taką sytuacją „zwiększony” dochód zostanie przeznaczony na preferowane przez ustawodawcę cele statutowe, to dochód może podlegać zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży informuje:
W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie przepisy art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej ustawą.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody podatników (z zastrzeżeniem ust. 1c), których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg, sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.
Natomiast art. 15 ust. 1 ustawy zawiera definicję kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Kosztami uzyskania przychodów, w przypadku podatników wymienionych w wyżej cytowanym przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, są przede wszystkim koszty utrzymania osoby prawnej oraz koszty działalności gospodarczej.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »