| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Co stanowi obrót z tytułu dzierżawy nieruchomości

Co stanowi obrót z tytułu dzierżawy nieruchomości

Nasza spółka dzierżawi od ośrodka sportu i rekreacji teren ośrodka wypoczynkowego. Spółka otrzymuje za dzierżawę terenu wystawione przez OSiR faktury VAT, które zawierają 2 składniki rozliczeń, tj. podatek od nieruchomości oraz czynsz dzierżawny. Do obu pozycji doliczany jest VAT. Mamy wątpliwości, czy otrzymywana przez naszą spółkę faktura jest wystawiana prawidłowo? - Pismo z 9 maja 2006 r. nr P1-P-443/0005/06

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Opłata z tytułu podatku od nieruchomości stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatek ten zostanie wyodrębniony na fakturze, czy też będzie stanowić element kalkulacyjny wartości usługi. Należy bowiem traktować go jako część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi dzierżawy i opodatkować według stawki właściwej dla usługi dzierżawy – 22%.

KOMENTARZ EKSPERTA
Opodatkowaniu VAT podlega całość świadczenia należnego od nabywcy. Wydzierżawiający, wystawiając fakturę dzierżawcy, może określić łączną kwotę należności z tytułu dzierżawy (czynsz, media, podatek od nieruchomości itp.) i opodatkować ją według zasad właściwych dla dzierżawy lokali użytkowych. Istnieje również możliwość wyodrębnienia tzw. odsprzedawanych usług (media) i zastosowania wobec nich właściwej stawki oraz czynszu (wraz z wliczonym do niego podatkiem od nieruchomości) ze stawką 22%.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu – Ośrodek Zamiejscowy w Pile informuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości, ciążące na wynajmującym jako właścicielu lub samoistnym posiadaczu nieruchomości lub na jego zarządcy, nie może być w drodze umowy przeniesione na osobę najemcy ze skutkiem zwalniającym wynajmującego z obowiązku podatkowego.
Jednakże strony umowy najmu mogą w ramach swobody w kształtowaniu łączących je stosunków zobowiązaniowych zawrzeć w umowie postanowienie co do zwrotu (refundacji) należności z tytułu podatku od nieruchomości od wynajmowanej nieruchomości, czyniąc ją składnikiem albo określając ją poza kwotą samego czynszu.
Niezależnie jednak od tego, czy zwracana wynajmującemu przez najemcę kwota podatku od nieruchomości zostaje wyłączona z czynszu, czy też stanowi jego element kalkulacyjny, zawsze jest ona należnością wynajmującego wiążącą się z umową najmu, wynika bowiem nie z obowiązku podatkowego najemcy, lecz z jego zobowiązania cywilnoprawnego.
WAŻNE!
Strony umowy dzierżawy określają, czy dzierżawca jest zobowiązany do zwrotu wydatków związanych z zapłatą podatku od nieruchomości, czy też nie.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PRACUJ W UNII

wszystko o pracy w Unii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »