| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Pożyczka z ZFŚS a VAT

Pożyczka z ZFŚS a VAT

Czy udzielanie pożyczek i pobór z tego tytułu odsetek w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 8 maja 2006 r., sygn. PP-I-005/123/AD/06

Stanowisko podatnika:
Zdaniem podatnika, działalność socjalna prowadzona przez niego nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, a czynności udzielania pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie można traktować jak udzielanie pożyczek przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych. Odsetki od udzielanych pożyczek zasilają ZFŚS i nie stanowią przychodów podatnika.

Odpowiedź:
Przedmiotem działania ZFŚS jest udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy pracownikom wraz z rodzinami, emerytom, rencistom oraz byłym pracownikom, zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn.zm.). Zasobami materialnymi funduszu są odsetki od jego środków oraz wpływy z oprocentowania udzielonych pożyczek. W opinii tutejszego organu podatkowego pracodawca (zakład pracy) pobierający odsetki od udzielonych pożyczek staje się podmiotem świadczącym odpłatne usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 353 z późn.zm.). A zatem udzielanie pożyczek i pobór z tego tytułu odsetek w ramach ZFŚS podlega przepisom ustawy o VAT.
Artykuł 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 tego załącznika wymieniono usługi pośrednictwa finansowego Sekcja J ex (65-67). Usługi polegające na udzielaniu pożyczek, świadczone poza systemem bankowym, wchodzą w zakres pośrednictwa finansowego, są więc usługami zwolnionymi od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym odsetki od pożyczek udzielonych z ZFŚS, stanowiące obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, należy wykazać w deklaracji VAT-7 jako dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »