| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Pożyczka z ZFŚS a VAT

Pożyczka z ZFŚS a VAT

Czy udzielanie pożyczek i pobór z tego tytułu odsetek w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 8 maja 2006 r., sygn. PP-I-005/123/AD/06

Stanowisko podatnika:
Zdaniem podatnika, działalność socjalna prowadzona przez niego nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, a czynności udzielania pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie można traktować jak udzielanie pożyczek przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych. Odsetki od udzielanych pożyczek zasilają ZFŚS i nie stanowią przychodów podatnika.

Odpowiedź:
Przedmiotem działania ZFŚS jest udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy pracownikom wraz z rodzinami, emerytom, rencistom oraz byłym pracownikom, zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn.zm.). Zasobami materialnymi funduszu są odsetki od jego środków oraz wpływy z oprocentowania udzielonych pożyczek. W opinii tutejszego organu podatkowego pracodawca (zakład pracy) pobierający odsetki od udzielonych pożyczek staje się podmiotem świadczącym odpłatne usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 353 z późn.zm.). A zatem udzielanie pożyczek i pobór z tego tytułu odsetek w ramach ZFŚS podlega przepisom ustawy o VAT.
Artykuł 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 tego załącznika wymieniono usługi pośrednictwa finansowego Sekcja J ex (65-67). Usługi polegające na udzielaniu pożyczek, świadczone poza systemem bankowym, wchodzą w zakres pośrednictwa finansowego, są więc usługami zwolnionymi od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym odsetki od pożyczek udzielonych z ZFŚS, stanowiące obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, należy wykazać w deklaracji VAT-7 jako dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK