| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można odliczyć VAT za media w części wykorzystywane do działalności gospodarczej

Czy można odliczyć VAT za media w części wykorzystywane do działalności gospodarczej

Czy mam możliwość częściowego odliczenia VAT za korzystanie z mediów dla celów prowadzenia działalności gospodarczej? - Pismo z 14 kwietnia 2006 r. nr IS.II/1/4430-22/06

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Tak. Podatnik powinien określić, w jakiej części wydatki związane z nabyciem mediów służą działalności opodatkowanej, i na tej podstawie wyliczyć kwotę podatku naliczonego do odliczenia.

KOMENTARZ EKSPERTA
Podatnik ma prawo do odliczenia VAT w przypadku korzystania w trakcie prowadzonej działalności z mediów, które wykorzystuje także do celów prywatnych. W takiej sytuacji powinien określić, w jakim procencie media służą prowadzonej działalności, i na tej podstawie ustalić kwotę VAT do odliczenia.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3–7 art. 86 ust. 2 ustawy, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika podatku od towarów i usług.
Stosownie do przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, za wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
W przypadku gdy towary lub usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, służą częściowo do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w tej części, w której są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
A zatem odliczenie obejmuje podatek naliczony od rzeczywistych wydatków związanych z działalnością opodatkowaną. W niniejszej sprawie podatnik, korzystając z uprawnienia wynikającego z przytoczonego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien określić, w jakiej części wydatki związane z nabyciem mediów służą działalności opodatkowanej, i na tej podstawie wyliczyć kwotę podatku naliczonego do odliczenia.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP/443-2-1/06

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »