| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zagraniczna faktura uprawnia do ulgi

Zagraniczna faktura uprawnia do ulgi

Jeśli podatnik chce skorzystać z ulgi remontowej na podstawie faktury wystawionej przez zagranicznego sprzedawcę, musi mieć tłumaczenie faktury na język polski. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze z 26 czerwca 2006 r. (nr Pd-I-415/70/06).


Izba Skarbowa we Wrocławiu rozstrzygnęła kwestię dokumentowania ulgi remontowej zagranicznymi fakturami.
Podatnik chciał odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 rok wydatki poniesione w 2005 roku na remont i modernizację własnego lokalu mieszkalnego. W Niemczech zakupił materiał budowlany i otrzymał fakturę VAT. Podatnik uważa, że z tytułu poniesienia tych wydatków przysługuje mu prawo do ulgi na remont.

Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu w wydanej decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego podkreślił, że z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku wynika możliwość zmniejszenia podatku dochodowego. Podatnik musi jednak ponieść w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Dotyczy to również wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Wysokość wydatków na te cele ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej. W przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – na podstawie dowodu tej wpłaty.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 11 ustawy o VAT, ilekroć w przepisach jest mowa o podatku od wartości dodanej, rozumie się przez to podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego ustawą z 11 marca 2004 r. Zatem należy stwierdzić, że podatek od wartości dodanej jest podatkiem tożsamym, czyli odpowiednikiem polskiego VAT.

Wysokość wydatków na cel uzasadniający zastosowanie omawianej ulgi można udokumentować fakturą wystawioną przez zagranicznego podatnika podatku od wartości dodanej, o ile: wystawca faktury nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku, a podatnik przedłożył tłumaczenie dokumentu na język polski.w

Ewa Matyszewska

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK