| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy koszty ubezpieczenia zwiększają wartość początkową środka trwałego

Czy koszty ubezpieczenia zwiększają wartość początkową środka trwałego

Spółka kupiła za gotówkę nowy samochód ciężarowy. Wartość początkowa tego środka trwałego została powiększona o ubezpieczenia OC, AC i NW. Czy spółka postąpiła prawidłowo, zwiększając wartość początkową kupionego środka trwałego, tj. samochodu ciężarowego, o wartość ubezpieczeń OC, AC i NW? - Pismo z 28 kwietnia 2006 r. nr P-I/423/13/AN/06

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Poniesione przez spółkę koszty ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC i NW kupionego za gotówkę samochodu nie stanowią kosztów związanych z zakupem tego pojazdu, nawet jeżeli zostały poniesione przed przyjęciem go do używania, a w związku z czym nie zwiększają jego wartości początkowej. Jednak wydatki na ubezpieczenie związane z eksploatacją samochodu ciężarowego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli są związane z działalnością podatnika oraz zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

KOMENTARZ EKSPERTA
Wydatki na ubezpieczenie samochodu nie są wydatkami poniesionymi na jego nabycie. Są to koszty pośrednie, stanowiące koszty funkcjonowania podatnika, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku informuje:
Zasady ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych, które stanowią podstawę obliczania odpisów amortyzacyjnych, reguluje art. 16g ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W myśl ust. 1 pkt 1 tego artykułu za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia.
Cenę nabycia stanowi, zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Biorąc pod uwagę przedstawiony przez spółkę stan faktyczny i wyżej wymieniony przepis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy uznać, iż poniesione przez spółkę koszty ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC i NW kupionego za gotówkę samochodu nie stanowią kosztów związanych z zakupem tego pojazdu, nawet jeżeli zostały poniesione przed przyjęciem go do używania, a w związku z czym nie zwiększają jego wartości początkowej.
Jednak wydatki na ubezpieczenie związane z eksploatacją samochodu ciężarowego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli są związane z działalnością podatnika oraz zostały poniesione w celu osiągnięcia przez niego przychodu.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »