| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można odliczyć VAT z faktury za samochód kupiony na raty

Czy można odliczyć VAT z faktury za samochód kupiony na raty

Na potrzeby prowadzonej działalności kupiłem w systemie ratalnym samochód osobowy. W dniu zakupu uiściłem wpłatę w wysokości 3900 zł. VAT wynikający z faktury wynosi 11 540,98 zł. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy. Czy mogę się ubiegać o zwrot VAT z faktury dokumentującej zakup samochodu osobowego, jeżeli płatność została rozłożona na raty? - Pismo z 14 kwietnia 2006 r. nr US.X/443-30/06

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Jeżeli kupiony samochód jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, to ma Pan prawo w deklaracji VAT-7 składanej za miesiąc zakupu do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 6000 zł lub do zwrotu różnicy podatku, o ile w miesiącu tym wystąpiły czynności opodatkowane.

KOMENTARZ EKSPERTA
W przypadku zakupu samochodów osobowych, które mają służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, podatnikom przysługuje prawo do odliczenia 60% VAT z faktury, nie więcej niż 6000 zł. Powinniśmy pamiętać, że prawo to nie zostało uzależnione od zapłaty za otrzymaną z tego tytułu fakturę.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie informuje:
W świetle art. 7 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Dotyczy to także wydania towarów na podstawie umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania tego towaru, nie później jednak niż w 7 dniu, jeżeli dostawa powinna być potwierdzona fakturą. W przypadku sprzedaży samochodu na raty podstawę opodatkowania stanowi cała należność, niezależnie od terminu wnoszenia poszczególnych rat.
Ze stanu faktycznego wynika, że obowiązek ten został dopełniony i otrzymał Pan fakturę obejmującą całą wartość pojazdu.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Według art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) kwotę podatku naliczonego stanowi – z zastrzeżeniem ust. 3–7 – suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
W przypadku nabycia samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonego w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł.
Powyższe zasady nie są uwarunkowane całkowitą zapłatą należności wynikającej z faktury. Jeżeli kupiony samochód jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, to ma Pan prawo w deklaracji VAT-7 za miesiąc zakupu do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego w wysokości 6000 zł lub do zwrotu różnicy podatku, o ile w miesiącu tym wystąpiły czynności opodatkowane.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• I US II-443/119/05
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »