| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę podlega opłacie skarbowej

Czy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę podlega opłacie skarbowej

Czy należy zapłacić opłatę skarbową od wydania decyzji o pozwolenie na budowę dla inwestycji polegającej na wykonaniu sieci gazowej na potrzeby budynków mieszkalnych (istniejących), w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza? - Pismo z 5 maja 2006 r. nr WPiOL-IV/SK/3120/5/2/06

ODPOWIEDŹ UM – SKRÓT
Nie. Podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawie budowy instalacji gazowej w budynkach wyłącznie mieszkalnych nie podlegają opłacie skarbowej.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że wnioski o wydanie pozwolenia na budowę instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych nie podlegają opłacie skarbowej.

ODPOWIEDŹ UM – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Prezydent Miasta Szczecina informuje:
Zgodnie z częścią IV ust. 8 pkt 1 lit. f) załącznika do ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) od pozwoleń wydawanych na podstawie przepisów prawa budowlanego na budowę nowego obiektu budowlanego oraz urządzeń budowlanych związanych z obiektem budowlanym: sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych oraz dróg dojazdowych – pobiera się opłatę skarbową w wysokości 2000 zł.
Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej nie podlegają opłacie podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego. Budownictwo jest to dział gospodarki obejmujący wznoszenie, remontowanie i rekonstrukcję obiektów budowlanych. Decydującym kryterium wyłączenia obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej jest prowadzenie budownictwa na cele wyłącznie mieszkaniowe. Sprawy budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć bardzo szeroko – dotyczy ono ogółu spraw mieszkaniowych związanych nie tylko z samym budownictwem mieszkaniowym, ale również innych spraw, jak np. kredytowania. Oznacza to, że podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawie budowy instalacji gazowej, elektrycznej, kanalizacyjnej itp. w budynkach wyłącznie mieszkalnych również nie podlegają opłacie skarbowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK