| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę podlega opłacie skarbowej

Czy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę podlega opłacie skarbowej

Czy należy zapłacić opłatę skarbową od wydania decyzji o pozwolenie na budowę dla inwestycji polegającej na wykonaniu sieci gazowej na potrzeby budynków mieszkalnych (istniejących), w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza? - Pismo z 5 maja 2006 r. nr WPiOL-IV/SK/3120/5/2/06

ODPOWIEDŹ UM – SKRÓT
Nie. Podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawie budowy instalacji gazowej w budynkach wyłącznie mieszkalnych nie podlegają opłacie skarbowej.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że wnioski o wydanie pozwolenia na budowę instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych nie podlegają opłacie skarbowej.

ODPOWIEDŹ UM – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Prezydent Miasta Szczecina informuje:
Zgodnie z częścią IV ust. 8 pkt 1 lit. f) załącznika do ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) od pozwoleń wydawanych na podstawie przepisów prawa budowlanego na budowę nowego obiektu budowlanego oraz urządzeń budowlanych związanych z obiektem budowlanym: sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych oraz dróg dojazdowych – pobiera się opłatę skarbową w wysokości 2000 zł.
Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej nie podlegają opłacie podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego. Budownictwo jest to dział gospodarki obejmujący wznoszenie, remontowanie i rekonstrukcję obiektów budowlanych. Decydującym kryterium wyłączenia obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej jest prowadzenie budownictwa na cele wyłącznie mieszkaniowe. Sprawy budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć bardzo szeroko – dotyczy ono ogółu spraw mieszkaniowych związanych nie tylko z samym budownictwem mieszkaniowym, ale również innych spraw, jak np. kredytowania. Oznacza to, że podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawie budowy instalacji gazowej, elektrycznej, kanalizacyjnej itp. w budynkach wyłącznie mieszkalnych również nie podlegają opłacie skarbowej.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »