| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Koszty ze stosunku pracy udokumentowane fakturą VAT

Koszty ze stosunku pracy udokumentowane fakturą VAT

Czy w zeznaniu rocznym można zastosować koszty uzyskania przychodów z tytułu umowy o pracę w wysokości faktycznie poniesionej na dojazdy do zakładu pracy położonego poza miejscowością zamieszkania, udokumentowane fakturą VAT? - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 6 lipca 2006 r. (nr PBB2-4117/3-0050/2006).

Sformułowanie zawarte w art. 22 ust. 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest jednoznaczne i zobowiązuje podatnika do udokumentowania wydatków faktycznie poniesionych,, wyłącznie imiennymi biletami okresowymi”. Potwierdza to m.in.:
– Wyrok NSA z 6 sierpnia 2002 r. (sygn. akt I SA/Ka 1228/01), z uzasadnienia którego wynika: „Koszt faktycznych wydatków, które podatnik poniósł na dojazdy do pracy, mogą różnić się od kosztów zryczałtowanych. Jeżeli zatem roczne koszty zryczałtowane są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego, komunikacji miejskiej, to mogą one zostać przyjęte w wysokości wydatków faktycznie poniesionych. Warunkiem jednak jest udokumentowanie poniesionych wydatków wyłącznie imiennymi biletami okresowymi (art. 22 ust. 11 ustawy)”.
– Wyrok NSA z 7 stycznia 1999 r. (sygn. akt SA/Sz 490/98), z uzasadnienia którego wynika: „Sformułowanie art. 22 ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest bowiem jednoznaczne i pozwala wykazywać wydatki faktycznie poniesione (...) wyłącznie imiennymi biletami okresowymi. Dowód ten nie może być więc zastąpiony innym”.
A zatem dokument ten (tj. imienny bilet okresowy) nie może być zastąpiony innym dokumentem (np. fakturą VAT). Gdyby ustawodawca dopuszczał możliwość udokumentowania powyższych wydatków imiennymi biletami okresowymi, fakturami VAT i innymi dokumentami, to wynikałoby to wprost z treści wskazanego powyżej przepisu art. 22 ust. 11 ustawy. W przedmiotowym przypadku podatnik ponosi koszty związane z dojazdem do zakładu pracy znajdującego się poza miejscem stałego zamieszkania. Jednakże poniesione koszty dokumentuje fakturą VAT wystawioną przez firmę handlowo-usługową – świadczącą usługi przewozowe. Wbrew zarzutom podatnika dokumentu tego nie można uznać za tożsamy ze wskazanym przez ustawodawcę imiennym biletem okresowym. Wprawdzie, jak słusznie podkreśla podatnik, brak ustawowej definicji imiennego biletu okresowego, jednakże istotnym elementem tego określenia jest słowo „bilet”. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, wydanie VII zmienione i poprawione, 1992, tom I, str. 165: „bilet” to kartka z odpowiednim nadrukiem wydającej ją instytucji, będąca dowodem uiszczenia opłaty przez nabywcę, uprawniająca do określonej, zwykle jednorazowej usługi, np. bilet miesięczny, okresowy. Skoro bilet uprawnia do usługi, to musi być nabyty przed skorzystaniem z niej. A z dołączonej do wniosku faktury VAT wynika m.in., iż wystawiono ją 31 października 2005 r. za przejazdy za miesiąc X 2005 r. Z tego też względu brak podstaw do uznania wskazanego przez wnioskodawcę dokumentu za imienny bilet okresowy.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »