| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Koszty ze stosunku pracy udokumentowane fakturą VAT

Koszty ze stosunku pracy udokumentowane fakturą VAT

Czy w zeznaniu rocznym można zastosować koszty uzyskania przychodów z tytułu umowy o pracę w wysokości faktycznie poniesionej na dojazdy do zakładu pracy położonego poza miejscowością zamieszkania, udokumentowane fakturą VAT? - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 6 lipca 2006 r. (nr PBB2-4117/3-0050/2006).

A zatem ponoszone przez podatnika koszty związane z dojazdem do pracy z Jastrzębia Zdroju do Katowic nie mogą być uwzględnione w zeznaniu podatkowym, ponieważ nie został spełniony warunek określony w art. 22 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Brak jest zatem przesłanek do dokonania zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju. (...)

Komentarz eksperta redakcji

Izba Skarbowa w Katowicach przyjęła niekorzystne stanowisko dla podatnika, mimo że sama wykazała, że faktura VAT spełnia w tym przypadku podstawowe cechy biletu. Faktura bowiem, mimo że nie zawiera samej nazwy bilet, to jednak jest dowodem uiszczenia przez nabywcę opłaty, która uprawnia go do korzystania z usługi transportowej. Faktura zawiera również dane nabywcy, czyli ma charakter dowodu imiennego. Przyjęcie językowej definicji biletu kłóci się w tym przypadku z wykładnią celowościową przepisu art. 22 ust. 11 u.p.d.o.f. Usługi transportu osób już dawno wyszły poza państwowy system świadczenia tych usług, w którym stosowano jednolite zasady dokumentowania świadczonych usług. Dla organu podatkowego ważne powinno być to, czy dowód faktycznie potwierdza wykupienie usługi transportowej z miejsca zamieszkania do miejsca pracy podatnika, czy ma charakter imienny oraz okresowy. W analizowanym przypadku faktura VAT wszystkie te cechy spełniała. Celowe więc jest, aby uznać taki dowód za wystarczający w kontekście stosowania art. 22 ust. 11 u.p.d.o.f., w sytuacji gdy przedsiębiorcy świadczący usługi transportu osób poddani są różnym zasadom dokumentowania świadczonych usług, np. w zależności od tego, czy posiadają status podatnika VAT.

reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »