| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Koszty ze stosunku pracy udokumentowane fakturą VAT

Koszty ze stosunku pracy udokumentowane fakturą VAT

Czy w zeznaniu rocznym można zastosować koszty uzyskania przychodów z tytułu umowy o pracę w wysokości faktycznie poniesionej na dojazdy do zakładu pracy położonego poza miejscowością zamieszkania, udokumentowane fakturą VAT? - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 6 lipca 2006 r. (nr PBB2-4117/3-0050/2006).

A zatem ponoszone przez podatnika koszty związane z dojazdem do pracy z Jastrzębia Zdroju do Katowic nie mogą być uwzględnione w zeznaniu podatkowym, ponieważ nie został spełniony warunek określony w art. 22 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Brak jest zatem przesłanek do dokonania zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju. (...)

Komentarz eksperta redakcji

Izba Skarbowa w Katowicach przyjęła niekorzystne stanowisko dla podatnika, mimo że sama wykazała, że faktura VAT spełnia w tym przypadku podstawowe cechy biletu. Faktura bowiem, mimo że nie zawiera samej nazwy bilet, to jednak jest dowodem uiszczenia przez nabywcę opłaty, która uprawnia go do korzystania z usługi transportowej. Faktura zawiera również dane nabywcy, czyli ma charakter dowodu imiennego. Przyjęcie językowej definicji biletu kłóci się w tym przypadku z wykładnią celowościową przepisu art. 22 ust. 11 u.p.d.o.f. Usługi transportu osób już dawno wyszły poza państwowy system świadczenia tych usług, w którym stosowano jednolite zasady dokumentowania świadczonych usług. Dla organu podatkowego ważne powinno być to, czy dowód faktycznie potwierdza wykupienie usługi transportowej z miejsca zamieszkania do miejsca pracy podatnika, czy ma charakter imienny oraz okresowy. W analizowanym przypadku faktura VAT wszystkie te cechy spełniała. Celowe więc jest, aby uznać taki dowód za wystarczający w kontekście stosowania art. 22 ust. 11 u.p.d.o.f., w sytuacji gdy przedsiębiorcy świadczący usługi transportu osób poddani są różnym zasadom dokumentowania świadczonych usług, np. w zależności od tego, czy posiadają status podatnika VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK