| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Trzeba zapłacić 10-proc. podatek

Trzeba zapłacić 10-proc. podatek

Przeniesienie własności nieruchomości jest tożsame z jej nabyciem. Oznacza to konieczność zapłacenia 10-proc. zryczałtowanego PIT. - Decyzja Izby Skarbowej w Warszawie (nr 1401/BF-I/4117-14/18/06/WM).


Izba Skarbowa w Warszawie rozstrzygnęła kwestię opodatkowania obrotu nieruchomościami PIT. W 2001 roku podatnik wniósł wraz z małżonką do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aport rzeczowy, tj. nieruchomość. Dla potrzeb wyliczenia liczby udziałów przyjęto równowartość nieruchomości w kwocie 548 000 zł. W zamian za to małżeństwo objęło udziały w spółce.

Przeniesienie własności

W wyniku obniżenia kapitału zakładowego umorzono udziały spółki na łączną kwotę 1 000 000 zł, które przysługiwały małżeństwu na dzień ich umorzenia. W konsekwencji małżeństwo miało otrzymać wynagrodzenie w wysokości 1 000 000 zł. Ponieważ spółka była niewypłacalna, stąd w 2004 roku podatnik zawarł umowę przeniesienia własności nieruchomości w zamian za zwolnienie spółki z długu, który na ten dzień stanowił kwotę 512 000 zł. Oznaczało to, że w 2004 roku podatnik nabył nieruchomość.
Zdaniem podatnika, przychód osiągnięty ze sprzedaży nieruchomości, który otrzymał w sposób zastępczy od spółki w zamian za zwolnienie tej spółki z długu, nie podlegał opodatkowaniu 10- -proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie podzielił zdania podatnika i wyjaśnił, że wśród źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jednym ze źródeł jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Zbycie nieruchomości

Z chwilą wniesienia w 2001 roku nieruchomości jako aportu do spółki nastąpiło jej zbycie i tym samym stała się własnością spółki. W 2004 roku nastąpiło przeniesienie własności nieruchomości na podatnika. W myśl postanowień zawartych w kodeksie cywilnym przeniesienie własności nieruchomości jest tożsame z nabyciem nieruchomości.
W świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a)–c) i lit. d) ustawy o PIT ze zwolnienia korzystają tylko przychody ze sprzedaży nieruchomości nabyte w drodze spadku lub darowizny oraz jeśli od dnia ich nabycia do dnia sprzedaży upłynęło pięć lat.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK