| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Opóźnienie w wypłacie nie jest nieodpłatnym świadczeniem

Opóźnienie w wypłacie nie jest nieodpłatnym świadczeniem

Uzyskanie przez spółkę korzyści z opóźnienia w wypłacie dywidendy akcjonariuszowi nie może być traktowane jako otrzymanie nieodpłatnego świadczenia. - Decyzja Izby Skarbowej w Kielcach z 28 lipca 2006 r. (nr PD3-4231-55/06).


Izba Skarbowa w Kielcach rozstrzygnęła kwestię opodatkowania wypłaty dywidendy.Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki akcyjnej podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy dla swojego akcjonariusza mającego siedzibę w Luksemburgu. Spółka dokonała wypłaty tej dywidendy oraz pobrała zryczałtowany podatek dochodowy według stawki 5 proc., który uiściła w urzędzie skarbowym.Następnie jednak spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w CIT. Według przedstawicieli spółki, w tej sytuacji powinno mieć zastosowanie zwolnienie od CIT. W efekcie naczelnik urzędu skarbowego stwierdził nadpłatę, którą zwrócił spółce.Władze spółki wzięły pod uwagę fakt, że zwolnienie dochodu akcjonariusza z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ma charakter warunkowy, tzn. uwarunkowane jest posiadaniem akcji przez spółkę uzyskującą przychody z dywidend w spółce wypłacającej tę należność przez okres dwóch lat. Uznano więc, że spółka nie będzie dokonywać przekazania kwoty zwróconej nadpłaty swojemu akcjonariuszowi aż do dnia, kiedy spełniony zostanie warunek dwuletniego posiadania przez niego akcji.Powstało pytanie, czy w tej sytuacji uzyska nieodpłatne świadczenie w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT z tytułu tymczasowego zatrzymania części dywidendy odpowiadającej zwróconej nadpłacie.Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach w wydanej decyzji stwierdził, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), za przychód może być uznane tylko takie przysporzenie majątkowe, które zostało uzyskane przez podatnika w wyniku otrzymania przez niego nieodpłatnego świadczenia. Dla powstania przychodu świadczenie musi być zatem otrzymane.


Uzyskanie przez spółkę korzyści na skutek opóźnienia w wypłacie dywidendy akcjonariuszowi nie może być traktowane jako otrzymanie nieodpłatnego świadczenia.Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK