| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Nie trzeba składać zeznania za zmarłą matkę

Nie trzeba składać zeznania za zmarłą matkę

W przypadku śmierci matki, córka jako spadkobierca nie ma obowiązku składania rocznego zeznania za zmarłą matkę. - Postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 11 sierpnia 2006 r. (nr USB XIV/415/23/06).

 
Urząd skarbowy rozstrzygnął kwestie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 rok w przypadku śmierci podatnika.

W 2005 roku matka podatniczki otrzymywała rentę rodzinną z ZUS oraz rentę rodzinną z zagranicy. Dochody te nie zostały rozliczone w rocznym zeznaniu podatkowym. Matka podatniczki zmarła 4 lutego 2006 r. Zdaniem podatniczki nie była ona zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego za 2005 rok na nazwisko zmarłej matki.
Z interpretacji Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty wynika, że podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Uzyskane przez matkę podatniczki w 2005 roku dochody nie zostały rozliczone w rocznym zeznaniu. Skutkiem śmierci podatnika w zakresie prawa podatkowego jest przejęcie przez spadkobierców podatnika podatkowych praw i obowiązków majątkowych, a także w określonych sytuacjach praw niemajątkowych. Obowiązek złożenia zeznania ciąży na podatniku i nie przechodzi na spadkobierców. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują możliwości złożenia zeznania za osobę zmarłą, mimo że nie dokonała ona rocznego rozliczenia podatku. Oznacza to, że podatniczka nie była zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego w imieniu zmarłej matki.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK