| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Sprzedaż towaru używanego jest zwolniona z VAT

Sprzedaż towaru używanego jest zwolniona z VAT

Jeżeli budynek gospodarczy spełnia warunki przewidziane dla towaru używanego, to przy jego zbyciu można stosować zwolnienie z VAT - uznały organy podatkowe. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 22 czerwca 2006 r. (nr PP1-443/78/2006).


Spółka w kwietniu 2002 roku zakupiła prawo wieczystego użytkowania nieruchomości, na którą składał się grunt oraz budynek.

Nieruchomość zakupiono jako towar używany i sprzedawca zastosował zwolnienie z VAT. Zdaniem spółki przy zbyciu prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem ma prawo do zastosowania zwolnienia.
Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach w wydanej decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego zwrócił uwagę, że spółka zamierzała sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntów oraz dokonać sprzedaży budynku posadowionego na tym gruncie. Zatem nie mamy do czynienia z czynnością oddania gruntu w wieczyste użytkowanie (grunt ten jest już w wieczystym użytkowaniu), lecz ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania przez spółkę na rzecz kolejnego użytkownika.

Zwolnione jest od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 proc.

Kwestie te uregulowano w par. 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że budynek gospodarczy będący przedmiotem sprzedaży spełnia warunki towaru używanego, o których mowa w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, co oznacza, że przy jego zbyciu spółka ma prawo zastosować zwolnienie z VAT.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK