| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podlega opodatkowaniu darowizna udziałów w spółce jawnej

Czy podlega opodatkowaniu darowizna udziałów w spółce jawnej

Czy dokonana między małżonkami darowizna udziałów w spółce jawnej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? - Pismo z 22 czerwca 2006 r. nr LK-IV-4306/IN-US/3/06/MM

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Darowizna między małżonkami udziałów w spółce jawnej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

KOMENTARZ EKSPERTA
Zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn podlega nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że nabyty zakład będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym co najmniej przez 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Niedotrzymanie tych warunków spowoduje utratę możliwości korzystania ze zwolnienia z podatku. Ponieważ pojęcia „zakład lub jego część” nie można odnieść do udziału w spółce jawnej, więc jego nabycie w drodze darowizny między małżonkami nie mieści się w zakresie zwolnienia określonego w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi informuje:
Zgodnie z art. 33 pkt 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.) prawa majątkowe wynikające z udziału w spółce jawnej należą do osobistego majątku małżonków.
Darowizna takich praw podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn (psd) na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
WAŻNE!
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem: spadku, darowizny, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku.
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi darowizna udziałów w spółce jawnej nie jest czynnością zwolnioną od tego podatku. Dla zastosowania zwolnienia obdarowany winien spełnić łącznie dwa warunki: nabyć zakład (lub jego część), prowadzić zakład przez 5 lat. W wyniku przedmiotowej czynności żaden z tych warunków nie może być spełniony. Spółka jawna jest właścicielem swojego majątku, w tym prowadzonego przez nią zakładu (przedsiębiorstwa). W wyniku opisanej we wniosku darowizny obdarowany nabędzie udziały w spółce (prawa majątkowe i niemajątkowe), a nie część przedsiębiorstwa (majątku spółki). Spółka jawna prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Nie jest więc możliwe uznanie, że prowadzącym zakład będzie nabywca udziałów.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• IS. I/2-4361/1/06

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »