| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zatrzymanie przez spółkę kwoty zwróconej nadpłaty z tytułu podatku od dywidendy

Zatrzymanie przez spółkę kwoty zwróconej nadpłaty z tytułu podatku od dywidendy

Czy zatrzymanie przez spółkę (płatnika) kwoty zwróconej nadpłaty z tytułu podatku od dywidendy wypłaconej akcjonariuszowi unijnemu stanowi czynność podlegającą przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 27 lipca 2006 r., sygn. PO-436/II/7/06


Definicję przedmiotowej umowy zawiera art. 845 kodeksu. W myśl powołanego przepisu depozyt nieprawidłowy ma miejsce wtedy, gdy z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku. Do depozytu nieprawidłowego stosuje się przepisy o pożyczce, a czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu. W cytowanym przepisie mowa jest o przechowawcy, stosownie zaś do art. 835 k.c. przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie.

(...) W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku nie ma mowy o zawarciu umowy przechowania pomiędzy spółką a jej akcjonariuszem. Zatrzymanie dywidendy przez „N.” było wyłącznie wynikiem działania spółki i odbyło się bez udziału akcjonariusza. Spółka swoje działania oparła (...) o przepis art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W tej sytuacji wobec braku umowy przechowania nie można wnioskować, iż nosi ona cechy depozytu nieprawidłowego. Warunkiem wystąpienia depozytu nieprawidłowego jest bowiem oddanie na przechowanie pieniędzy albo innych rzeczy oznaczonych co do gatunku (art. 845 k.c.). Realny charakter przedmiotowej umowy nie pozwala na ograniczenie się do domniemywania jej istnienia. Dla oceny, czy mamy do czynienia z depozytem nieprawidłowym środków pieniężnych, istotne jest istnienie zgodnego oświadczenia woli obu stron czynności cywilnoprawnej oraz oddanie pieniędzy na przechowanie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku (...) nie wynika natomiast, iż spółka i jej akcjonariusz dokonali jakiejkolwiek czynności prawnej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, której przedmiotem byłaby kwota zatrzymanej dywidendy. (...)

Reasumując, należy stwierdzić, iż (...) w omawianej sprawie nie doszło do zawarcia umowy między „N.” a jej akcjonariuszem, która nosiłaby cechy depozytu nieprawidłowego (...).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK