| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zatrzymanie przez spółkę kwoty zwróconej nadpłaty z tytułu podatku od dywidendy

Zatrzymanie przez spółkę kwoty zwróconej nadpłaty z tytułu podatku od dywidendy

Czy zatrzymanie przez spółkę (płatnika) kwoty zwróconej nadpłaty z tytułu podatku od dywidendy wypłaconej akcjonariuszowi unijnemu stanowi czynność podlegającą przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 27 lipca 2006 r., sygn. PO-436/II/7/06

 
Stan faktyczny i stanowisko podatnika:

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie „N.” S.A. podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy na rzecz swojego akcjonariusza posiadającego siedzibę w Luksemburgu.

W dniu dokonania wypłaty dywidendy, mając na względzie przepisy art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) oraz postanowień art. 10 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Luksemburgu 14 czerwca 1995 r. (Dz.U. z 1996 r. Nr 110, poz. 527), pobrany został przez wypłacającego „N.” zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych według stawki 5 proc.

Następnie spółka zwróciła się do Naczelnika US w K. z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu nienależnie pobranego i przekazanego podatku od wypłaconej dywidendy akcjonariuszowi unijnemu, gdyż powinno mieć zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego.

Naczelnik US w K. stwierdził nadpłatę w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu nienależnie pobranego podatku od wypłaconej dywidendy akcjonariuszowi unijnemu. Nadpłata została zwrócona płatnikowi „N.”.
Jak podniosła spółka, z uwagi na to, iż zwolnienie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych akcjonariusza ma charakter warunkowy, tj. warunkowane jest dwuletnim okresem posiadania akcji, „N.” nie będzie dokonywać przekazania kwoty zwróconej nadpłaty swojemu akcjonariuszowi aż do dnia, kiedy spełniony zostanie warunek dwuletniego posiadania przez niego akcji.

Zdaniem spółki, przedstawiona sytuacja nie stanowi którejkolwiek z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym nie podlega przepisom tej ustawy.

Naczelnik US w K. uznał jednak, iż zatrzymanie niewypłaconej dywidendy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn.zm.) z uwagi na to, iż przedstawiona w pytaniu czynność cywilnoprawna nosi cechy depozytu nieprawidłowego.

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy depozytu nieprawidłowego.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji depozytu nieprawidłowego, a zatem w celu określenia, co mieści się pod tym pojęciem, należy odnieść się do kodeksu cywilnego, który – zgodnie z art. 1 – reguluje stosunki cywilnoprawne między osobami fizycznymi i osobami prawnymi.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »