| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > W jaki sposób wyliczyć kwotę VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

W jaki sposób wyliczyć kwotę VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Ponieważ cena zawarta na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jest ceną brutto, więc VAT powinien być obliczony tzw. metodą "w stu". - Pismo z 1 czerwca 2006 r. nr PUS. II/443/39/06/MR

Odnosząc powyższe unormowanie prawne do wątpliwości podatnika dotyczących obliczenia należnego VAT, w przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, iż w niniejszym przypadku istotne jest określenie podstawy opodatkowania.
W myśl zapisu art. 29 ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, którym jest, co do zasady, kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, czyli zasadniczo ustalona cena pomniejszona o należny VAT.
Z kolei zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.) ceną jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący obowiązany jest zapłacić przedsiębiorcy za towar. W cenie uwzględnia się m.in. VAT, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru podlega obciążeniu tym podatkiem. Zatem cena, w rozumieniu ustawy o cenach, obejmuje VAT i powinna być, co do zasady, traktowana jako cena brutto, co oznacza, że VAT w takich przypadkach należy ustalać tzw. metodą „w stu”, przyjmując, że jest on zawarty w żądanej od zagranicznego kontrahenta cenie.
Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż ze względu na fakt, że cena zawarta na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jest ceną brutto, to VAT winien być obliczony tzw. metodą „w stu”.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK