| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > W jakim momencie zaliczyć do kosztów wydatki ponoszone na nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników

W jakim momencie zaliczyć do kosztów wydatki ponoszone na nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników

Ponoszone wydatki należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tego miesiąca, w którym pracownik skorzystał z nieodpłatnych świadczeń, tj. w którym postawiono je do dyspozycji pracownika. - Pismo z 5 czerwca 2006 r. nr US. PD-I-423/18/1/06


PYTANIE DO US
Nasza spółka ponosi wydatki na rzecz pracowników z tytułu profilaktycznej opieki zdrowotnej, posiłków profilaktycznych, zakupu odzieży i ubrań roboczych, przewozów pracowniczych, szkoleń, kursów, opłat za naukę w szkołach wyższych oraz korzystania z ulgowej odpłatności za energię elektryczną. Powyższe świadczenia wykonują obce podmioty, które po wykonaniu świadczenia wystawiają faktury na naszą spółkę. W jakim momencie powinniśmy zaliczyć do kosztów wydatki ponoszone na tego rodzaju nieodpłatne świadczenia?
 
KOMENTARZ EKSPERTA
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 57 updop kosztami podatkowymi są jedynie wypłacone, dokonane lub postawione do dyspozycji pracownika wypłaty, świadczenia lub inne należności określone we właściwych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym kosztem podatkowym są poniesione na rzecz pracowników wydatki na nieodpłatne świadczenia w dacie ich postawienia do dyspozycji tym pracownikom.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu informuje:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
• wynagrodzenia zasadnicze,
• wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
• różnego rodzaju dodatki, nagrody,
• ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszystkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
• świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
• wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W zaistniałej sytuacji nieodpłatne świadczenia stanowią przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4–9 oraz art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy.
Jak z powyższego przepisu wynika, ustawodawca do przychodów ze stosunku pracy zalicza także nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników finansowane przez pracodawcę. W związku z powyższym zdaniem tutejszego organu podatkowego ww. wydatki należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca, w którym pracownik skorzystał z nieodpłatnych świadczeń, tj. w którym postawiono je do dyspozycji pracownika.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• 1435/DP1/423-101/05/KK
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »