| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy zaliczyć do kosztów wypłacone pracownikom świadczenia z tytułu odbytych podróży służbowych

Kiedy zaliczyć do kosztów wypłacone pracownikom świadczenia z tytułu odbytych podróży służbowych

O momencie uznania za koszt uzyskania przychodów zwróconych pracownikom wydatków związanych z odbyciem podróży służbowej decyduje data ich faktycznej wypłaty, dokonania lub postawienia do dyspozycji osobie uprawnionej, a nie sam fakt ich naliczenia. - Pismo z 17 marca 2006 r. nr PDp/423-2/2006/EH

– określonych w odrębnych przepisach.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji pracownika wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4–9 oraz art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...).
Wypłacone należności, związane ze zwrotem kosztów poniesionych przez pracowników w związku z odbyciem podróży służbowej, używania prywatnego samochodu dla celów zakładu pracy, stanowią dla pracownika – zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przychody ze stosunku pracy.
WAŻNE!
Wypłacone należności, związane ze zwrotem kosztów używania prywatnego samochodu dla celów zakładu pracy, stanowią dla pracownika przychody ze stosunku pracy.
Zatem o momencie uznania za koszt uzyskania przychodów zwróconych pracownikom wydatków związanych z odbyciem podróży służbowej, używaniem samochodu decyduje, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, data faktycznej wypłaty, dokonania lub postawienia wypłaty do dyspozycji osobie uprawnionej, a nie sam fakt ich naliczenia.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PDPD/423-37/169131/05

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK