| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak ustalić wartość początkową nieruchomości wniesionej aportem do spółki komandytowej

Jak ustalić wartość początkową nieruchomości wniesionej aportem do spółki komandytowej

Wartość początkową środków trwałych wniesionych przez spółkę z o.o. aportem do spółki komandytowej określa się w wysokości ustalonej przez wspólników w akcie notarialnym, nie wyższej od jej wartości rynkowej. - Pismo z 29 marca 2006 r. nr US. I/1-423/1c/2006

Zgodnie z art. 16g ust. 8 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Artykuł 5 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynika, iż jest ona właścicielem nieruchomości, która ma być wniesiona aportem do spółki komandytowej. W związku z tym zacytowany powyżej przepis art. 16g ust. 8 nie będzie miał zastosowania, gdyż dotyczy on składników majątku stanowiących współwłasność podatnika.
Stosownie do art. 5 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej włas-ności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.
Artykuł 5 ust. 2 stanowi, iż zasadę wyrażoną w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.
W przypadku zbycia przez spółkę komandytową środków trwałych otrzymanych w formie aportu wartość początkowa, pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, zgodnie z art. 5 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiła będzie koszt uzyskania przychodu.
Stanowisko spółki co do ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych przez spółkę z o.o. aportem do spółki komandytowej w wysokości określonej w akcie notarialnym, nie wyższej od wartości rynkowej poszczególnych składników majątkowych, tutejszy organ uznaje za prawidłowe.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US I/1-415/5/2006

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK