| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Opodatkowanie świadczenia z tytułu wypadku w Niemczech

Opodatkowanie świadczenia z tytułu wypadku w Niemczech

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenie pieniężne z tytułu wypadku przy pracy, przyznane przez organ ubezpieczeń w Niemczech? - Decyzja Izby Skarbowej w Opolu z 4 września 2006 r. (nr PF-II-41171/INT/9/HA/06)

Stosownie do uregulowań tejże umowy zawartych w art. 22, dochody osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie (w Polsce), bez względu na to, gdzie są osiągnięte, a które nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie (Polsce).
Z powyższych przepisów wynika zatem, iż świadczenie pieniężne otrzymane z niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej – jako nie wymienione w artykułach poprzednich – wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, jak słusznie wskazał Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku, podlega opodatkowaniu w Polsce.
Wysokość opodatkowania oraz zasady uiszczania podatku dochodowego od uzyskanego przez Panią dochodu uregulowane zostały w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (…).
Wypłacone świadczenie pieniężne – jak wynika z przedłożonych dokumentów – nie jest przychodem ze stosunku pracy, rentą czy odszkodowaniem, wobec czego stanowić będzie przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak też zakwalifikował uzyskane przez Panią przychody płatnik, tj. Bank......... S.A. w sporządzonej informacji PIT-11 za 2005 r.
Odnosząc się do zawartego w zażaleniu twierdzenia, iż wypłacone przez niemieckiego ubezpieczyciela świadczenie pieniężne jest odszkodowaniem podlegającym zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tut. organ stwierdza co następuje.
Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są: otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (...).
Wobec powyższego, uzyskane przez Panią – na podstawie przepisów prawa niemieckiego – świadczenie pieniężne z tytułu wypadku przy pracy nie podlega w Polsce zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK