| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podlega zwolnieniu przychód pracownika z tytułu zapłaty przez pracodawcę za studia podyplomowe

Czy podlega zwolnieniu przychód pracownika z tytułu zapłaty przez pracodawcę za studia podyplomowe

Czy opłata za studium podyplomowe ponoszona za pracownika w całości przez spółkę jest przychodem pracownika zwolnionym z podatku dochodowego, w sytuacji gdy pracownik został skierowany na studium przez pracodawcę? - Pismo z 2 sierpnia 2006 r. nr DN/415-33/06


ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. Wydatek poniesiony przez spółkę na opłacenie nauki pracownika w studium podyplomowym stanowi przychód pracownika zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

KOMENTARZ EKSPERTA
Warte podkreślenia jest to, że w analogicznych stanach faktycznych organy podatkowe potwierdzają stosowanie przedmiotowego zwolnienia u pracownika, w przypadku gdy faktura za naukę zastała wystawiona na pracodawcę. Ma to duże znaczenie dla rozliczenia przez pracodawcę kosztów. Wystawienie w ten sposób faktury daje pracodawcy możliwość udokumentowania poniesionego kosztu, bez zbędnych formalności z rozliczeniem, gdyby faktura była wystawiona na pracownika.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady informuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy są m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jednocześnie zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2006 r., wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych, wolna jest od podatku dochodowego.

Odrębnym przepisem, na który powołuje się powyższy przepis, jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Na podstawie przepisów ww. rozporządzenia pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe na podstawie skierowania zakładu pracy – w formie zarówno szkolnej, jak i pozaszkolnej, przysługuje świadczenie w postaci opłacenia kosztów nauki.

W świetle powyższego oraz biorąc pod uwagę przedstawiony przez spółkę z o.o. stan faktyczny, uznać należy, iż wydatek poniesiony przez spółkę na opłacenie nauki pracownika w studium podyplomowym stanowi przychód pracownika zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US-I/413-1/06
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK