| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Dekretacja komputerowa

Dekretacja komputerowa

Czy można uznać za prawidłowe zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych dowody księgowe, na których nie zostały naniesione dane wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości? - Postanowienie z 10 lutego 2006 r. (nr PDP 4211/IN/CIT/6/2006)

 
Odpowiedź:

(…)
Zgodnie z zapisem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy zostali zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku. Odrębnym przepisem, do jakiego odsyła przepis art. 9 ust. 1 u.p.d.o.p., jest ustawa o rachunkowości, która w art. 20 ust. 2 informuje, że podstawą zapisu w księgach rachunkowych jest dowód księgowy stwierdzający fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem. W art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości, ustawodawca zawarł wymogi, jakim powinien odpowiadać dowód księgowy. (...)

Jednocześnie ustawodawca w art. 21 ust. 1a ustawy o rachunkowości zawarł zapis, zgodnie z którym można zaniechać zamieszczania na dowodzie księgowym danych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 5 i 6, jeżeli wynika to z odrębnych przepisów lub techniki dokumentowania zapisów księgowych. Zgodnie z powyższym zapis niniejszy ma zastosowanie w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych przy zastosowaniu techniki komputerowej, za pomocą której pewne operacje księgowe są księgowane automatycznie wg zapisanych w programie algorytmów.

Biorąc powyższe przepisy pod uwagę, naczelnik urzędu skarbowego w Krośnie informuje, iż w sytuacji używania przez waszą spółkę programu komputerowego, który pozwala na wydruk dekretu zawierającego informację o sposobie ujęcia każdego dokumentu w księgach rachunkowych oraz inne informacje pozwalające na powiązanie wydruku dekretu z dowodem księgowym, możliwe jest odstąpienie od ręcznego dekretowania dowodów księgowych. W powyższym przypadku konieczne jest trwałe dołączenie wydruku dekretu do dokumentu stanowiącego dowód źródłowy.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »