| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Renta z Niemiec jest zwolniona z PIT w Polsce

Renta z Niemiec jest zwolniona z PIT w Polsce

Renta niemiecka wypłacana polskiemu podatnikowi, mająca charakter świadczenia z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, nie jest opodatkowana w Polsce. - Postanowienie ministra finansów z 9 października 2006 r. (nr DD/PB6/033-01042-1549/06/HM/IK).


Minister finansów rozstrzygnął kwestię opodatkowania w Polsce renty otrzymywanej od 2004 roku przez Polaka z Niemiec. Wypłacana jest mu jako przedstawicielowi ustawowemu małoletniego syna kwartalnie. Podatnik nie wie, czy podlega opodatkowaniu w Polsce dochód z tytułu tej renty.Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Wynika to z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Zgodnie z polsko-niemiecką umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie z drugiego umawiającego się państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym państwie.Jednak płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym umawiającym się państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego umawiającego się państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim państwie.Jak wynika z informacji niemieckiego ministerstwa finansów, świadczeniami, których dotyczą opisane zasady, są świadczenia przyznane do 30 września 2005 r. przez Krajowe Zakłady Ubezpieczeń (Landesversicherungsanstalten), natomiast od 1 października 2005 r. przyznane przez Niemiecką Federalną Instytucję Ubezpieczeń Rentowych (Deutsche Rentenversicherung). Wszelkie inne świadczenia emerytalno-rentowe przekazywane osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce mogą podlegać opodatkowaniu tylko w Polsce.Zatem otrzymywana przez podatnika renta podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech.Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK