| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Renta z Niemiec jest zwolniona z PIT w Polsce

Renta z Niemiec jest zwolniona z PIT w Polsce

Renta niemiecka wypłacana polskiemu podatnikowi, mająca charakter świadczenia z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, nie jest opodatkowana w Polsce. - Postanowienie ministra finansów z 9 października 2006 r. (nr DD/PB6/033-01042-1549/06/HM/IK).


Minister finansów rozstrzygnął kwestię opodatkowania w Polsce renty otrzymywanej od 2004 roku przez Polaka z Niemiec. Wypłacana jest mu jako przedstawicielowi ustawowemu małoletniego syna kwartalnie. Podatnik nie wie, czy podlega opodatkowaniu w Polsce dochód z tytułu tej renty.Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Wynika to z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Zgodnie z polsko-niemiecką umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie z drugiego umawiającego się państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym państwie.Jednak płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym umawiającym się państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego umawiającego się państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim państwie.Jak wynika z informacji niemieckiego ministerstwa finansów, świadczeniami, których dotyczą opisane zasady, są świadczenia przyznane do 30 września 2005 r. przez Krajowe Zakłady Ubezpieczeń (Landesversicherungsanstalten), natomiast od 1 października 2005 r. przyznane przez Niemiecką Federalną Instytucję Ubezpieczeń Rentowych (Deutsche Rentenversicherung). Wszelkie inne świadczenia emerytalno-rentowe przekazywane osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce mogą podlegać opodatkowaniu tylko w Polsce.Zatem otrzymywana przez podatnika renta podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech.Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK