| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Gdzie opodatkować usługi księgowe świadczone na rzecz kontrahenta z Niemiec

Gdzie opodatkować usługi księgowe świadczone na rzecz kontrahenta z Niemiec

Nasza spółka świadczy usługi księgowe na rzecz firmy mającej siedzibę na terenie Niemiec. Firma ta nie ma siedziby ani miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Jest zarejestrowana w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług z tytułu usług transportowych i ma NIP. Jaką stawką należy opodatkować usługi księgowe świadczone na rzecz firmy mającej siedzibę na terenie Niemiec? - Pismo z 17 lipca 2006 r. nr PP/443-92-1/06

• osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
• podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
– miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Regulacja zawarta w art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy ma zastosowanie do usług niematerialnych wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy. W powołanym art. 27 ust. 4 pkt 3 figurują m.in. usługi rachunkowo-księgowe.

A zatem w związku z faktem, że usługi te są świadczone na rzecz podmiotu z zagranicy, mającego siedzibę w kraju Wspólnoty, w świetle ww. przepisów wykonywane przez podatnika usługi należy zaliczyć do usług, których miejscem świadczenia jest terytorium państwa należącego do Wspólnoty, w związku z czym usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Sam fakt zarejestrowania się ww. podmiotu zagranicznego na potrzeby VAT w Polsce w związku z wykonywanymi usługami transportowymi nie jest równoznaczny z ustanowieniem stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce oraz nie pociąga za sobą przeniesienia na terytorium Polski ani technologii, ani pracowników, ani też środków finansowych koniecznych do prowadzenia działalności.

Dokonanie rejestracji nie ma w przedmiotowej sprawie znaczenia, ponieważ jak wynika z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego, ww. podmiot nie ma w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, a poza tym w art. 27 ust. 3 ustawy o VAT jest mowa w pierwszej kolejności o siedzibie nabywcy usługi.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że opodatkowanie usług księgowych świadczonych przez spółkę na rzecz kontrahenta mającego siedzibę na terenie Niemiec winno odbywać się na zasadach określonych w wyżej cytowanym art. 27 ust. 3 pkt 1, tj. w kraju, w którym usługobiorca posiada siedzibę (stałe miejsce prowadzenia działalności).

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• OG-005/149/PP1/43/2004
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »