| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt

Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 2005 r. zapłacony zaległy podatek od nieruchomości za lata 2003-2004? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 września 2006 r. (nr PDI-42190/I/4/MC/06)


Odpowiedź:

(…) Spółka posiada liczne nieruchomości, budynki, budowle, od których jest zobowiązana uiszczać podatek od nieruchomości. Od 1 stycznia 2003 r. istnieje również obowiązek opodatkowania podatkiem od nieruchomości części budowlanych urządzeń technicznych. Spółka nie uiszczała podatku od nieruchomości od tego rodzaju części budowlanych, w związku z tym korekcie podlegał podatek od nieruchomości za lata 2003–2005. Zobowiązanie z tego tytułu zostało uregulowane w 2005 roku. Postanowieniem nr PD-423-81/PW/05/06 z 22 lutego 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu uznał stanowisko zawarte we wniosku z 22 lutego 2006 r. za nieprawidłowe. Stwierdził, że stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodów potrąca się w roku podatkowym, którego dotyczą. Wyjątek od tej zasady dotyczy sytuacji, gdy zarachowanie kosztu nie było możliwe. Wtedy są one potrącane w roku ich poniesienia. Natomiast w przedmiotowej sprawie bezspornie spółka posiadała nieruchomości i budowle podlegające w 2003 i 2004 roku opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości i była obowiązana sama naliczyć od nich stosowny podatek. Należny podatek od nieruchomości, mimo iż został zapłacony w 2005 roku, dotyczy odpowiednio 2003 i 2004 roku i w koszty podatkowe tych lat powinien zostać zaliczony.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w wyniku dokonanej z urzędu weryfikacji ww. postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu, po wnikliwym przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy stwierdza, co następuje: (...)

W przypadku kosztów podatkowych, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami, a więc nie można przypisać ich do konkretnego przychodu, koszty te należy rozpoznawać w rozliczeniach podatkowych w roku ich poniesienia. Odnośnie do przedmiotowej sprawy, tj. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę na zapłatę zaległego podatku od nieruchomości za lata 2003 i 2004, należy stwierdzić, że podatek ten ma jedynie pośredni związek z uzyskanym przychodem. Oznacza to, że podlega on zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie faktycznego poniesienia, tj. dokonania wydatku z tego tytułu.

(…)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK