| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt

Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 2005 r. zapłacony zaległy podatek od nieruchomości za lata 2003-2004? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 września 2006 r. (nr PDI-42190/I/4/MC/06)


Odpowiedź:

(…) Spółka posiada liczne nieruchomości, budynki, budowle, od których jest zobowiązana uiszczać podatek od nieruchomości. Od 1 stycznia 2003 r. istnieje również obowiązek opodatkowania podatkiem od nieruchomości części budowlanych urządzeń technicznych. Spółka nie uiszczała podatku od nieruchomości od tego rodzaju części budowlanych, w związku z tym korekcie podlegał podatek od nieruchomości za lata 2003–2005. Zobowiązanie z tego tytułu zostało uregulowane w 2005 roku. Postanowieniem nr PD-423-81/PW/05/06 z 22 lutego 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu uznał stanowisko zawarte we wniosku z 22 lutego 2006 r. za nieprawidłowe. Stwierdził, że stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodów potrąca się w roku podatkowym, którego dotyczą. Wyjątek od tej zasady dotyczy sytuacji, gdy zarachowanie kosztu nie było możliwe. Wtedy są one potrącane w roku ich poniesienia. Natomiast w przedmiotowej sprawie bezspornie spółka posiadała nieruchomości i budowle podlegające w 2003 i 2004 roku opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości i była obowiązana sama naliczyć od nich stosowny podatek. Należny podatek od nieruchomości, mimo iż został zapłacony w 2005 roku, dotyczy odpowiednio 2003 i 2004 roku i w koszty podatkowe tych lat powinien zostać zaliczony.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w wyniku dokonanej z urzędu weryfikacji ww. postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu, po wnikliwym przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy stwierdza, co następuje: (...)

W przypadku kosztów podatkowych, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami, a więc nie można przypisać ich do konkretnego przychodu, koszty te należy rozpoznawać w rozliczeniach podatkowych w roku ich poniesienia. Odnośnie do przedmiotowej sprawy, tj. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę na zapłatę zaległego podatku od nieruchomości za lata 2003 i 2004, należy stwierdzić, że podatek ten ma jedynie pośredni związek z uzyskanym przychodem. Oznacza to, że podlega on zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie faktycznego poniesienia, tj. dokonania wydatku z tego tytułu.

(…)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK