| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Nie każda odprawa mieszkaniowa jest zwolniona

Nie każda odprawa mieszkaniowa jest zwolniona

Odprawa mieszkaniowa wypłacona żołnierzowi w grudniu 2004 roku nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych - Pismo z 11 października 2006 r. nr PB I-3/4117/IN-60/US/2006/ER.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Podatnik zawarł 1 grudnia 2004 r. umowę jako świadczeniobiorca z dyrektorem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej jako świadczeniodawcą o wypłatę odprawy mieszkaniowej. Czy wypłacona odprawa mieszkaniowa jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych?



ODPOWIEDŹ IZBY

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.



W myśl art. 21 ust. 1 pkt 49 ustawy o PIT (zmienionego przez art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. z 2004 r. nr 116, poz. 1203) wolne od podatku dochodowego są kwoty wypłacone osobom wymienionym w art. 23 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2002 r. nr 42, poz. 368 z późn. zm.) z tytułu odprawy mieszkaniowej.



Z umowy o wypłatę odprawy mieszkaniowej, jaką zawarł podatnik wynika, że odprawa mieszkaniowa została przyznana podatnikowi na podstawie art. 47 w związku z art. 23 ust. 2 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U. z 2000 r. nr 42, poz. 368 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. nr 116, poz. 1203 z późn. zm.). Tym samym biorąc pod uwagę art. 21 ust. 1 pkt 49 ustawy o PIT brak jest podstaw do uznania wypłaconej podatnikowi odprawy mieszkaniowej jako zwolnionej z opodatkowania podatkiem dochodowym. Stosownie zaś do art. 52c ust. 2 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2004 r. – zwalnia się z podatku dochodowego ekwiwalent w zamian za rezygnację z osobnej kwatery stałej, o której mowa w art. 19 ust. 3 i art. 22 ust. 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2004 r. nr 116, poz. 1203). W sprawach wypłaty ekwiwalentu za rezygnację z kwatery dyrektor oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej rozpatrując wniosek osoby uprawnionej o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery, złożony do dnia 30 czerwca 2004 r., a niezakończony zawarciem umowy, stosuje przepisy ustawy obowiązujące do 30 czerwca 2004 r., uwzględniając uprawnienia do powierzchni użytkowej podstawowej przysługujące wnioskodawcy w dniu wypłaty ekwiwalentu. Jako podstawę obliczenia ekwiwalentu przyjmuje się średnią cenę metra kwadratowego tej powierzchni, ustaloną przez dyrektora oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w dniu wejścia w życie nowej ustawy.



Ewa Matyszewska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »