| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak należy wystawiać duplikaty faktur za usługi telekomunikacyjne

Jak należy wystawiać duplikaty faktur za usługi telekomunikacyjne

Czy można odliczyć podatek naliczony wynikający z duplikatów faktur za usługi telekomunikacyjne, w sytuacji gdy są one niepełnymi kserokopiami oryginalnych faktur? - Pismo z 21 lipca 2006 r. nr III-2/443-32/42162/06/DP


ODPOWIEDŹ US – SKRÓT

Kserokopie oryginalnych faktur wystawionych przez operatora usług telekomunikacyjnych nie stanowią duplikatu faktury, a więc nie dają prawa do odliczenia podatku naliczonego z nich wynikającego.

KOMENTARZ EKSPERTA

Podatnicy mają prawo do odliczania VAT z duplikatów faktury, które powinny spełniać wymagania stawiane takiemu dokumentowi, o których mowa w § 22 rozporządzenia w sprawie faktur. Kserokopia oryginału faktury nie stanowi duplikatu faktury. Jest nim jedynie ponownie wystawiona faktura lub faktura korygująca, zawierająca wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jego wystawienia. Duplikat wystawia się w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zachowuje sprzedawca.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty informuje:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Na podstawie art. 106 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy Minister Finansów wydał rozporządzenie z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Powołanym aktem prawnym uszczegółowiono zasady wystawiania faktur oraz wskazano dane, które winny zawierać wystawiane faktury.

Zgodnie z treścią § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:
1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”;
4) nazwę towaru lub usługi;
5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Kossakiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »