| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Gdzie usługa, tam podatek

Gdzie usługa, tam podatek

Od tego, gdzie usługa jest świadczona, zależy to, jak będzie opodatkowana. Miejscem świadczenia usług pomocniczych będzie miejsce ich faktycznego wykonania. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu z 31 października 2006 r. (nr PP-I-005/226/AB/06).


Izba Skarbowa w Opolu rozstrzygnęła kwestię ustalenia miejsca świadczenia usług w zakresie obsługi statku pasażerskiego.

Spółka zawarła umowę z podmiotem holenderskim, świadczącym na terytorium Holandii kompleksowe usługi transportu wodnego osób. Spółka zajmuje się, na rzecz podmiotu holenderskiego, obsługą statku pasażerskiego w zakresie sprzątania, czyszczenia i przygotowywania kajut, czyszczenia i prania chemicznego oraz prasowania pościeli i mundurów, prowadzenia restauracji i baru, organizowania zaopatrzenia dla statku. Kwota wynagrodzenia za świadczoną usługę uwzględniona jest w cenie za transport osób. Trasa rejsu rozpoczyna się w Holandii i nie przebiega przez Polskę. Spółka nie wie, jak określić miejsce świadczenia tych usług.

Miejsce wykonania usługi

Artykuł 83 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) wskazuje przypadki zastosowania stawki 0 proc., co ma rozstrzygające znaczenie przy ustalaniu miejsca świadczenia usług. Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności będzie to miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 -6 i art. 28 ustawy o VAT, w których zawarto odstępstwa od tej zasady w odniesieniu do określonych usług.

Pomocnicze, czyli zależne

Usługi wykonywane przez spółkę są usługami pomocniczymi do usług transportu i znajduje do nich zastosowanie art. 27 ust. 2 pkt 3b ustawy o VAT. Termin usługi pomocnicze oznacza każdą działalność niezbędną do realizacji usługi podstawowej, uzupełniającą ją i od niej zależną. Przy realizacji usługi morskiego transportu pasażerskiego nieodzowne jest zapewnienie pasażerom właściwych warunków, tj. zapewnienie posiłków, miejsc noclegowych i podobnych świadczeń wykonywanych przez spółkę. Ponadto występuje także stosunek zależności tych usług od usługi podstawowej, bez której nie byłoby potrzeby ich wykonywania, a więc czynności spółki spełniają kryteria usług pomocniczych.

W przypadku świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek i podobne czynności – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28 ustawy o VAT. Polski ustawodawca pozostawił otwarty katalog usług pomocniczych do usług transportu, zatem za pomocnicze, poza załadunkiem, rozładunkiem i podobnymi czynnościami, można także uznać wykonywane przez spółkę czynności w zakresie obsługi statku w trakcie transportowania pasażerów, np. prowadzenia restauracji czy dbania o higienę na statku.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK