| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Można odliczyć kwoty zwróconych odszkodowań

Można odliczyć kwoty zwróconych odszkodowań

Zwrot odszkodowania od pracodawcy podlega odliczeniu od dochodu w roku podatkowym, w którym zwrot był dokonany. - Decyzja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek w Elblągu z 13 listopada 2006 r. (nr PDF/E/4117-1-148/06)


Izba Skarbowa w Olsztynie rozstrzygnęła kwestię opodatkowania PIT odprawy, która zwiększyła dochód podlegający opodatkowaniu.


Podatnik w 2004 roku po rozwiązaniu umowy o pracę przez pracodawcę otrzymał odprawę należną zgodnie z kodeksem pracy oraz odszkodowanie wynikające z Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników w kwocie 57 420 zł brutto. Odprawę oraz pozostałe dochody uzyskane w 2004 roku opodatkował w PIT-37 za 2004 rok. W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę podatnik odwołał się do sądu pracy. Sąd wydał w 2005 roku wyrok, na podstawie którego został przywrócony do pracy. Pracodawca zażądał zwrotu nienależnie pobranego odszkodowania oraz odprawy. Podatnik zawarł z pracodawcą ugodę, że zwrot nienależnie pobranego świadczenia nastąpi w ratach. W roku 2005 zwrócił pracodawcy 4200 zł, pozostała kwota będzie zwracana w roku 2006 i w latach następnych. Podatnik nie wie, kiedy i na jakich zasadach należy obliczyć wysokość i zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14. poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu dokonywanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez podatnika. Stosownie do art. 26 ust. 7h ustawy o PIT kwota, przekraczająca kwotę dochodu może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych.


Podatnikom, którzy dokonali zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zostały opodatkowane, przysługuje prawo odliczenia od dochodu tych świadczeń, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy. Ponadto, jeżeli kwota zwrotu nienależnie pobranego świadczenia przekracza dochód podlegający opodatkowaniu, podatnik może dokonać jej odliczenia w najbliższych kolejnych 5 latach podatkowych.


Nie ma zatem możliwości dokonania korekty zeznania za rok podatkowy, w którym pobrano należne świadczenie, jeśli nie zostało zwrócone w tym samym roku. Podatnik faktycznie otrzymał to świadczenie i stanowiło ono przychód tego roku, co wpływa na pomniejszenie dochodu roku podatkowego, w którym dokonano zwrotu świadczenia.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK