| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Opodatkowanie odsetek od odszkodowania

Opodatkowanie odsetek od odszkodowania

Czy podlegają opodatkowaniu odsetki od odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 października 2006 r. (PB I-3/4150/IN-562/US/2006/MK)


Odpowiedź:

(…)
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wyrokiem z 30 września 2005 r. zasądził na Pani rzecz od Starostwa Powiatowego kwotę... zł tytułem odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie wraz z ustawowymi odsetkami w kwocie ... zł.

Wątpliwości Pani dotyczą, czy przedmiotowe odszkodowanie oraz ustawowe odsetki od zasądzonego odszkodowania podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie uznała Pani, iż zarówno kwota wypłaconego odszkodowania, jak i odsetki są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku w postanowieniu z 25 sierpnia 2006 r. (nr I/415/Z-32/06) nie podzielił stanowiska strony w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania wypłaconych odsetek.

Stanowisko izby skarbowej:

Po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje. (…) Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Wymieniony w powyższym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 1 stanowi, że źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Stosownie zaś do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody m.in. ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

O tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy w myśl wymienionego art. 12 ust. 1, decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu ust. 4 tego artykułu, czy także inna osoba niezwiązana z pracodawcą. Podstawą nabycia przez Panią prawa do odszkodowania były przepisy art. 45 § 1 ustawy – Kodeks pracy.

Wobec powyższego wypłacone Pani odszkodowanie na podstawie ww. przepisów stanowi przychód z tytułu dotychczasowego stosunku pracy, zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a. Nie budzi zatem wątpliwości, iż wypłacone wraz z odszkodowaniem odsetki korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w myśl powołanego na wstępie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK