| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Opodatkowanie odsetek od odszkodowania

Opodatkowanie odsetek od odszkodowania

Czy podlegają opodatkowaniu odsetki od odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 października 2006 r. (PB I-3/4150/IN-562/US/2006/MK)


Odpowiedź:

(…)
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wyrokiem z 30 września 2005 r. zasądził na Pani rzecz od Starostwa Powiatowego kwotę... zł tytułem odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie wraz z ustawowymi odsetkami w kwocie ... zł.

Wątpliwości Pani dotyczą, czy przedmiotowe odszkodowanie oraz ustawowe odsetki od zasądzonego odszkodowania podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie uznała Pani, iż zarówno kwota wypłaconego odszkodowania, jak i odsetki są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku w postanowieniu z 25 sierpnia 2006 r. (nr I/415/Z-32/06) nie podzielił stanowiska strony w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania wypłaconych odsetek.

Stanowisko izby skarbowej:

Po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje. (…) Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Wymieniony w powyższym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 1 stanowi, że źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Stosownie zaś do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody m.in. ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

O tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy w myśl wymienionego art. 12 ust. 1, decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu ust. 4 tego artykułu, czy także inna osoba niezwiązana z pracodawcą. Podstawą nabycia przez Panią prawa do odszkodowania były przepisy art. 45 § 1 ustawy – Kodeks pracy.

Wobec powyższego wypłacone Pani odszkodowanie na podstawie ww. przepisów stanowi przychód z tytułu dotychczasowego stosunku pracy, zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a. Nie budzi zatem wątpliwości, iż wypłacone wraz z odszkodowaniem odsetki korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w myśl powołanego na wstępie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »