| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Bez podatku tylko bezzwrotna pomoc

Bez podatku tylko bezzwrotna pomoc

Aby wynagrodzenie otrzymywane z realizacji projektu finansowanego ze środków unijnych było zwolnione z podatku, musi być wypłacane ze środków bezzwrotnej pomocy. Inaczej wynagrodzenie jest opodatkowane na zasadach ogólnych. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 22 listopada 2006 r., nr PD1-4151-143/06


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Podatniczka jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej z Fundacją Rozwoju Dzieci na stanowisku nauczyciela przy realizacji projektu Ośrodki przedszkolne – szansa na dobry start w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Fundacja otrzymuje zwrot kosztów po weryfikacji składanych wniosków w odpowiednich transzach. Płatnik dokonuje wypłaty wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia na stanowisku nauczyciela w związku z realizacją przez fundację projektu z własnych środków, a dopiero po zrealizowaniu wydatków związanych z projektem otrzymuje refundację kosztów z Europejskiego Funduszu Społecznego. Czy uzyskane wynagrodzenie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT?



ODPOWIEDŹ IZBY

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. dalej ustawa o PIT), wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.



Przy analizowaniu warunku pierwszego ważne jest, aby w danej sytuacji faktycznie zostało zachowane kryterium pochodzenia środków pieniężnych. W przedstawionym przykładzie brak jest podstaw do przyjęcia, że wypłacone podatniczce wynagrodzenie sfinansowane zostało ze środków, o których mowa w powołanym przepisie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o PIT.



Pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, którym w przedmiotowej sprawie jest zatrudniająca podatniczkę fundacja, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a takie pochodzenie warunkuje zastosowanie wnioskowanego zwolnienia z opodatkowania.



Przychód uzyskany przez podatniczkę z tytułu wynagrodzenia podlega w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.



Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »