| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy stanowią koszt odsetki za zwłokę zapłacone wraz z kwotą długu celnego

Czy stanowią koszt odsetki za zwłokę zapłacone wraz z kwotą długu celnego

Czy zapłacone wraz z kwotą długu celnego odsetki za zwłokę stanowią koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? - Pismo z 28 września 2006 r. nr I/415-54.2-297/06/ZDB


ODPOWIEDŹ US – SKRÓT

Nie. Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 18 updof odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, np. należności celnych, nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

KOMENTARZ EKSPERTA

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy przewiduje wyraźne wyłączenie z kosztów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych. Na tej podstawie wyłączone z kosztów są odsetki za zwłokę przykładowo od zaległości podatkowych, a także od długu celnego. Kosztem mogą być odsetki od zobowiązań cywilnoprawnych, pod warunkiem że zobowiązania te związane są z osiąganym przychodem, a odsetki zostały faktycznie zapłacone.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew informuje:

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 2001 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy, które określają katalog wydatków niebędących kosztem podatkowym.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, np. należności celnych, nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• I/415-54.1-297/06/ZDB
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »