| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na usługi doradcze

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na usługi doradcze

Czy kosztem uzyskania przychodów są wydatki na usługi doradcze związane z opracowaniem biznesplanu na potrzeby inwestycji polegającej na wzięciu w leasing środków trwałych oraz sporządzeniem wniosków w celu uzyskania dotacji ze środków pomocowych Unii Europejskiej, bez względu na efekty przyznania dotacji? - Pismo z 27 września 2006 r. nr 1401/BP-I/4230Z-86/06/EL


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie podziela stanowisko organu pierwszej instancji, że wydatki związane z uzyskaniem dotacji – w tym z przygotowaniem wymaganych dokumentów – nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych ze względu na art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy. Jest to wydatek ściśle związany z dochodem wolnym od podatku. Treść przepisu art. 16 ust. 1 pkt 58 nie zmienia stanowiska Dyrektora Izby Skarbowej w tej sprawie. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych m.in. z dochodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 23. Przepis ten dotyczy m.in. wydatków sfinansowanych otrzymanymi dotacjami. Spółka zaś pokryła wydatki na usługi doradcze z własnych środków.
Koszt opracowania biznesplanu i wniosków to wydatek mający na celu uzyskanie dotacji, która stanowi dochód wolny od podatku. Kosztów uzyskania przychodów wolnych od podatku nie uwzględnia się przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• U.S.I-415/9/2006

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK