| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można zaliczyć do kosztów VAT zapłacony z tytułu eksportu

Czy można zaliczyć do kosztów VAT zapłacony z tytułu eksportu

Dokonujemy sprzedaży towarów na eksport. Na skutek braku odpowiedniego udokumentowania wywozu towarów za granicę uzyskany obrót jesteśmy obowiązani opodatkować VAT według stawki krajowej, tj. 22%. Czy możemy w takiej sytuacji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek od towarów i usług zapłacony z tytułu eksportu towarów? - Pismo z 10 października 2006 r. nr PBD/4218-005-7/06

• importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
• przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami.

Tutejszy organ stwierdza, że ww. przypadki nie mają zastosowania w rozliczeniu podatku VAT należnego od eksportu, dokonywanego przez podatnika. Powyższe nakazuje twierdzić, iż podatku VAT należnego, dotyczącego eksportu towarów, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Należny podatek od towarów i usług, stosownie do przepisów art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie jest również zaliczany do przychodów podatkowych.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• 1472/ROP1/423-164/233/06/DP
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »