| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na zorganizowanie imprezy rocznicowej

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na zorganizowanie imprezy rocznicowej

Czy wydatki poniesione w związku z organizacją dziesiątej rocznicy powstania firmy (obejmujące m.in. poczęstunek, obsługę cateringową, zespół muzyczny, ochronę imprezy itp.) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Udział w imprezie był dobrowolny. Wydatki zostały sfinansowane ze środków obrotowych spółki i zaliczone do kosztów pracowniczych. - Pismo z 20 września 2006 r. nr I-1/423-44/06


ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT

Wydatki poniesione na organizację tej imprezy mają związek z działalnością spółki i tym samym spełnione zostały wymogi art. 15 ust. 1 updop. Przesądza o tym cel zorganizowania imprezy, którym było podkreślenie osiągnięcia, jakim jest dziesięciolecie istnienia spółki na rynku, a nie zorganizowanie rekreacji i spotkania integracyjnego dla pracowników. W tej sytuacji chociaż poniesione wydatki nie mogą być powiązane z uzyskaniem konkretnego przychodu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż wiążą się z funkcjonowaniem (działalnością) spółki jako całości.

KOMENTARZ EKSPERTA

Interpretacja organu podatkowego jest kontrowersyjna. Spotkać się można z odmiennymi interpretacjami w tym zakresie. Jak wynika z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, działalnością socjalną jest m.in. działalność kulturalno-oświatowa, sportowo-rekreacyjna oraz usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 45 updop kosztem podatkowym nie są wydatki ponoszone na działalność socjalną, również wówczas, gdy zostaną poniesione ze środków obrotowych podatnika. W przedstawionym stanie faktycznym zorganizowana impreza ma właśnie taki charakter. Świadczą o tym m.in. ponoszone wydatki – zespół muzyczny czy catering. Nie ma przy tym znaczenia, na co wskazuje organ podatkowy, iż celem imprezy było podkreślenie istnienia firmy i dbałość o jej wizerunek. Dla celów podatkowych decydujące znaczenie ma charakter świadczonych usług, a należy przyjąć, iż w tym wypadku miały one charakter działalności socjalnej. (O problemach związanych z zaliczeniem do kosztów wydatków związanych z organizowaniem imprez okolicznościowych pisaliśmy w numerze 6/2006, str. 63 – przyp. redakcji).

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze informuje:

Dla rozstrzygnięcia, czy wydatek związany z organizacją 10-lecia istnienia podmiotu gospodarczego stanowi koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych, podstawowe znaczenie ma określenie charakteru organizowanej w tym celu imprezy okolicznościowo-integracyjnej.

Chcąc dokonać właściwej kwalifikacji podatkowej wydatku, każdorazowo należy rozważyć, czy zorganizowanie imprezy okolicznościowo-integracyjnej ma charakter działalności socjalnej podatnika. Definicja legalna świadczenia socjalnego została zawarta w art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.), zgodnie z którym przez działalność socjalną rozumie się: „usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową”. Jeżeli zatem charakter imprezy okolicznościowej (integracyjnej) mieści się w zakresie świadczeń wymienionym w art. 2 ww. ustawy, to taką imprezę należy uznać za działalność socjalną pracodawcy.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »