REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na zorganizowanie imprezy rocznicowej

REKLAMA

Czy wydatki poniesione w związku z organizacją dziesiątej rocznicy powstania firmy (obejmujące m.in. poczęstunek, obsługę cateringową, zespół muzyczny, ochronę imprezy itp.) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Udział w imprezie był dobrowolny. Wydatki zostały sfinansowane ze środków obrotowych spółki i zaliczone do kosztów pracowniczych. - Pismo z 20 września 2006 r. nr I-1/423-44/06

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT

Wydatki poniesione na organizację tej imprezy mają związek z działalnością spółki i tym samym spełnione zostały wymogi art. 15 ust. 1 updop. Przesądza o tym cel zorganizowania imprezy, którym było podkreślenie osiągnięcia, jakim jest dziesięciolecie istnienia spółki na rynku, a nie zorganizowanie rekreacji i spotkania integracyjnego dla pracowników. W tej sytuacji chociaż poniesione wydatki nie mogą być powiązane z uzyskaniem konkretnego przychodu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż wiążą się z funkcjonowaniem (działalnością) spółki jako całości.

KOMENTARZ EKSPERTA

Interpretacja organu podatkowego jest kontrowersyjna. Spotkać się można z odmiennymi interpretacjami w tym zakresie. Jak wynika z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, działalnością socjalną jest m.in. działalność kulturalno-oświatowa, sportowo-rekreacyjna oraz usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 45 updop kosztem podatkowym nie są wydatki ponoszone na działalność socjalną, również wówczas, gdy zostaną poniesione ze środków obrotowych podatnika. W przedstawionym stanie faktycznym zorganizowana impreza ma właśnie taki charakter. Świadczą o tym m.in. ponoszone wydatki – zespół muzyczny czy catering. Nie ma przy tym znaczenia, na co wskazuje organ podatkowy, iż celem imprezy było podkreślenie istnienia firmy i dbałość o jej wizerunek. Dla celów podatkowych decydujące znaczenie ma charakter świadczonych usług, a należy przyjąć, iż w tym wypadku miały one charakter działalności socjalnej. (O problemach związanych z zaliczeniem do kosztów wydatków związanych z organizowaniem imprez okolicznościowych pisaliśmy w numerze 6/2006, str. 63 – przyp. redakcji).

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze informuje:

Dla rozstrzygnięcia, czy wydatek związany z organizacją 10-lecia istnienia podmiotu gospodarczego stanowi koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych, podstawowe znaczenie ma określenie charakteru organizowanej w tym celu imprezy okolicznościowo-integracyjnej.

Chcąc dokonać właściwej kwalifikacji podatkowej wydatku, każdorazowo należy rozważyć, czy zorganizowanie imprezy okolicznościowo-integracyjnej ma charakter działalności socjalnej podatnika. Definicja legalna świadczenia socjalnego została zawarta w art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.), zgodnie z którym przez działalność socjalną rozumie się: „usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową”. Jeżeli zatem charakter imprezy okolicznościowej (integracyjnej) mieści się w zakresie świadczeń wymienionym w art. 2 ww. ustawy, to taką imprezę należy uznać za działalność socjalną pracodawcy.

W konsekwencji jeżeli świadczenia realizowane w ramach imprezy okolicznościowej (integracyjnej) stanowią działalność socjalną, o której mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, oraz nie są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wówczas ponoszone na organizację takiej imprezy wydatki nie stanowią kosztów podatkowych. Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki ponoszone na działalność socjalną nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, również wówczas, gdy zostaną poniesione ze środków obrotowych podatnika.

WAŻNE!
Wydatki ponoszone na działalność socjalną, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, również wówczas, gdy zostaną poniesione ze środków obrotowych podatnika.

W tym zakresie bez znaczenia pozostaje kwestia zastosowania przez pracodawcę art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS, który zobowiązuje pracodawcę do uzależnienia przyznawania ulgowych usług i świadczeń oraz wysokości dopłat z funduszu od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Powyższą kwestię pracodawca jest obowiązany uregulować w regulaminie ZFŚS, a fakt, iż pracodawca w konkretnym przypadku może napotkać trudności z jej uregulowaniem, nie odbiera samemu świadczeniu charakteru socjalnego.

Organ odwoławczy podkreśla zatem, iż w celu rozstrzygnięcia, czy dany wydatek ma charakter świadczenia socjalnego, należy w każdym przypadku dokonać indywidualnej i szczegółowej analizy. Organizacja imprezy okolicznościowej związanej z 10-leciem funkcjonowania podmiotu nie jest działalnością socjalną w rozumieniu art. 2 ustawy o ZFŚS. Nie jest to bowiem dokonywane przez pracodawcę świadczenie skierowane na zapewnienie pracownikom określonej formy wypoczynku lub prowadzenie na ich rzecz działalności kulturalno-oświatowej czy sportowo-rekreacyjnej. Kwestię możliwości zaliczenia poniesionych przez podatnika wydatków do kosztów uzyskania przychodów rozstrzygać należy zatem na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie ze wskazanym przepisem poniesiony wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodów, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki: celem poniesionego wydatku powinno być osiągnięcie przychodu, wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz powinien być prawidłowo udokumentowany. Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów oparta jest zatem na swoistej klauzuli generalnej, zgodnie z którą podatnik ma możliwość odliczania dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod warunkiem że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zorganizowanie przez podatnika imprezy wiązało się ściśle z 10 rocznicą powstania firmy. Należy uznać więc, że wydatki poniesione na organizację tej imprezy mają związek z działalnością spółki i tym samym spełnione zostały wymogi art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Przesądza o tym cel zorganizowania imprezy. Celem tym bowiem było podkreślenie osiągnięcia, jakim jest dziesięciolecie istnienia spółki na rynku, a nie zorganizowanie rekreacji i spotkania integracyjnego dla pracowników. Wskazuje to raczej na dbałość o wizerunek firmy i podkreślanie jej osiągnięć niż na dbałość o pracowników samą w sobie, co jest celem działalności socjalnej. W tej sytuacji chociaż poniesione wydatki nie mogą być powiązane z uzyskaniem konkretnego przychodu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż wiążą się z funkcjonowaniem (działalnością) spółki jako całości.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PBI/1/4150/9104/BP
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA