| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy można odliczyć VAT z faktury za usługi serwisowe

Kiedy można odliczyć VAT z faktury za usługi serwisowe

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu usług serwisowych, z faktury wystawionej z góry za cały rok kalendarzowy, powstaje z chwilą wykonania usługi. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest przedpłata dokonana za świadczone usługi, potwierdzona fakturą dostawcy lub usługodawcy. Wówczas prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał taką fakturę, albo za następny okres rozliczeniowy. - Pismo z 12 października 2006 r. nr PP1/443-91/06


PYTANIE DO US

Nasza spółka świadczy usługi drukarskie. W procesie technologicznym oraz w procesie zarządzania wykorzystujemy specjalistyczne maszyny i urządzenia drukarskie sterowane komputerowo przy użyciu specjalistycznych systemów komputerowych. Dostawcy urządzeń i programów komputerowych świadczą równocześnie usługi serwisowe, zapewniające ich prawidłowe funkcjonowanie. Zawarliśmy kontrakt na serwisowanie urządzeń i programów dotyczących procesu przygotowania produkcji oraz kontrakt na zakup, wdrożenie i serwisowanie programu do zarządzania kadrami. Zgodnie z zawartymi kontraktami rozliczenia i płatności za usługi serwisowania urządzeń i programów odbywają się w cyklu rocznym - z góry, na początku każdego okresu rocznego, na podstawie faktury wystawionej przez świadczącego usługi. Kiedy powstaje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu usług serwisowych z faktury wystawionej z góry za cały rok kalendarzowy?

KOMENTARZ EKSPERTA

Stanowisko organu podatkowego, chociaż niekorzystne dla podatnika, należy uznać za właściwe. Ustawa o VAT uzależnia prawo do odliczenia od dostawy towaru lub wyświadczenia usługi. Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym faktura została otrzymana przed wykonaniem usługi, więc podatnik powinien odliczyć VAT z otrzymanej faktury dopiero po wykonaniu całości usługi. Niektórzy podatnicy w takich sytuacjach próbują odliczać VAT częściowo, np. miesięcznie. Taka praktyka wiąże się jednak z możliwością zakwestionowania jej przez organy skarbowe poprzez zarzut zbyt wczesnego odliczenia VAT.

ODPOWIEDŹ IS - WYCIĄG

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach informuje:

Organ I instancji uznał, że w przypadku nabycia rocznej usługi serwisowej, za którą spółka otrzymała fakturę na początku okresu rozliczeniowego, ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego przed wykonaniem usługi, ponieważ opisane w stanie faktycznym usługi serwisowe nie należą do żadnej z kategorii usług wyszczególnionych w art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 ustawy o VAT, czyli tych usług, do których miałby zastosowanie odrębny termin powstania obowiązku podatkowego.

Jest to błędna interpretacja, ponieważ wcześniej wymieniony przepis art. 86 ust. 12 stanowi, iż w przypadku otrzymania faktury, w której kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika m.in. z tytułu nabycia towarów i usług, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK