| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy można odliczyć VAT z faktury za usługi serwisowe

Kiedy można odliczyć VAT z faktury za usługi serwisowe

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu usług serwisowych, z faktury wystawionej z góry za cały rok kalendarzowy, powstaje z chwilą wykonania usługi. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest przedpłata dokonana za świadczone usługi, potwierdzona fakturą dostawcy lub usługodawcy. Wówczas prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał taką fakturę, albo za następny okres rozliczeniowy. - Pismo z 12 października 2006 r. nr PP1/443-91/06


PYTANIE DO US

Nasza spółka świadczy usługi drukarskie. W procesie technologicznym oraz w procesie zarządzania wykorzystujemy specjalistyczne maszyny i urządzenia drukarskie sterowane komputerowo przy użyciu specjalistycznych systemów komputerowych. Dostawcy urządzeń i programów komputerowych świadczą równocześnie usługi serwisowe, zapewniające ich prawidłowe funkcjonowanie. Zawarliśmy kontrakt na serwisowanie urządzeń i programów dotyczących procesu przygotowania produkcji oraz kontrakt na zakup, wdrożenie i serwisowanie programu do zarządzania kadrami. Zgodnie z zawartymi kontraktami rozliczenia i płatności za usługi serwisowania urządzeń i programów odbywają się w cyklu rocznym - z góry, na początku każdego okresu rocznego, na podstawie faktury wystawionej przez świadczącego usługi. Kiedy powstaje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu usług serwisowych z faktury wystawionej z góry za cały rok kalendarzowy?

KOMENTARZ EKSPERTA

Stanowisko organu podatkowego, chociaż niekorzystne dla podatnika, należy uznać za właściwe. Ustawa o VAT uzależnia prawo do odliczenia od dostawy towaru lub wyświadczenia usługi. Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym faktura została otrzymana przed wykonaniem usługi, więc podatnik powinien odliczyć VAT z otrzymanej faktury dopiero po wykonaniu całości usługi. Niektórzy podatnicy w takich sytuacjach próbują odliczać VAT częściowo, np. miesięcznie. Taka praktyka wiąże się jednak z możliwością zakwestionowania jej przez organy skarbowe poprzez zarzut zbyt wczesnego odliczenia VAT.

ODPOWIEDŹ IS - WYCIĄG

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach informuje:

Organ I instancji uznał, że w przypadku nabycia rocznej usługi serwisowej, za którą spółka otrzymała fakturę na początku okresu rozliczeniowego, ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego przed wykonaniem usługi, ponieważ opisane w stanie faktycznym usługi serwisowe nie należą do żadnej z kategorii usług wyszczególnionych w art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 ustawy o VAT, czyli tych usług, do których miałby zastosowanie odrębny termin powstania obowiązku podatkowego.

Jest to błędna interpretacja, ponieważ wcześniej wymieniony przepis art. 86 ust. 12 stanowi, iż w przypadku otrzymania faktury, w której kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika m.in. z tytułu nabycia towarów i usług, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK