| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Koszty podatkowe z najmu tylko w ramach firmy

Koszty podatkowe z najmu tylko w ramach firmy

Podatnik nie może zaliczyć do kosztów ubezpieczenia, amortyzacji i serwisu prywatnego samochodu używanego przy dojazdach do wynajmowanego mieszkania. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 grudnia 2006 r. nr IPB2/4117-0056/06/3Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła kwestię źródła przychodów


Podatnik uzyskuje przychody z najmu mieszkania. W związku z tym używa prywatnego samochodu osobowego do dojazdu do nieruchomości m.in. w celu: prezentacji mieszkania potencjalnym najemcom, zawierania umów najmu. Czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty ubezpieczenia, amortyzacji i serwisu prywatnego samochodu osobowego używanego w celu dojazdu do wynajmowanego mieszkania?


Odpowiedź Izby


Artykuł 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.; dalej ustawa o PIT) zawiera katalog źródeł przychodów, którymi m.in. są: pozarolnicza działalność gospodarcza; najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze.

 

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT. W omawianym przypadku przychody z najmu zaliczane do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, nie są zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

 

Kosztem z najmu są jedynie te wydatki, które są w ścisłym związku przyczynowo-skutkowym z przychodem uzyskanym z najmu. Artykuł 22 ust. 8 ustawy o PIT stanowi, że kosztem są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT, z uwzględnieniem art. 23.

 

Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

 

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o PIT. W omawianej sytuacji podatnik nie wykorzystuje samochodu osobowego na potrzeby pozarolniczej działalności gospodarczej, ani też nie oddał go najemcy do używania na podstawie umów najmu czy dzierżawy. Zatem nie spełnia warunków koniecznych do korzystania z prawa amortyzacji środka transportu, a tym samym do zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych z najmu.

 

Na tej samej zasadzie do kosztów nie może być zaliczony wydatek poniesiony na ubezpieczenie auta.Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK