| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podlegają opodatkowaniu świadczenia przyznane od byłego pracodawcy na podstawie ugody

Czy podlegają opodatkowaniu świadczenia przyznane od byłego pracodawcy na podstawie ugody

Czy podlega opodatkowaniu świadczenie przyznane na podstawie ugody od byłego pracodawcy (godziny nadliczbowe, ekwiwalent za niewykorzystany urlop)? - Pismo z 21 września 2006 r. nr IS.I/1-4150/17/06


ODPOWIEDŹ IS - SKRÓT

Tak. Wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wypłacone na podstawie ugody zawartej z pracodawcą, nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. Podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

KOMENTARZ EKSPERTA

Odszkodowania jako świadczenia mające na celu wyrównanie poniesionej szkody często korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Ustawodawca wychodzi bowiem z założenia, że nie stanowią one przysporzenia majątkowego w majątku podatnika, lecz wyrównują jedynie uszczerbek powstały w tym majątku. Ważne jest jednak ustalenie charakteru świadczenia. W analizowanym przypadku świadczenie określone w ugodzie okazało się zaległym ekwiwalentem za niewykorzystany urlop oraz wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe. Te zaś podlegają opodatkowaniu jak każde inne wynagrodzenie należne z umowy o pracę.

ODPOWIEDŹ IS - WYCIĄG

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:
Artykuł 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ww. ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
- określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
- odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
- odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy,
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »