| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy korzystać z podatku liniowego, prowadząc inną działalność opodatkowaną ryczałtem

Czy korzystać z podatku liniowego, prowadząc inną działalność opodatkowaną ryczałtem

Czy można opodatkować podatkiem liniowym dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, prowadząc jednocześnie firmę jednoosobową opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 15 września 2006 r., nr OG-005/151/2006 PDI-415/22/2006


Stan faktyczny

Podatniczka prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie handlu maszynami do zaśnieżania stoków i usługową - wydawanie czasopisma branżowego. Działalność jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 30 sierpnia 2006 r. została zarejestrowana spółka cywilna, której podatniczka jest wspólnikiem. Przedmiotem działalności spółki będzie prowadzenie ośrodka narciarskiego.

Stanowisko US

Zgodnie z treścią art. 9a ust. 2 updof podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy. W tym przypadku są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie do 20 stycznia roku podatkowego, pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.

W przypadku gdy podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą: samodzielnie i w formie spółek niemających osobowości prawnej, w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, to zgodnie z art. 9a ust. 5 updof dokonany wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzonej działalności, w stosunku do których mają zastosowanie przepisy ww. ustawy.

Zatem wybór sposobu opodatkowania, określony w art. 30c (podatek liniowy) ustawy, dotyczy wyłącznie form prowadzonej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli takich, które są opodatkowane na podstawie art. 27 (według skali) lub 30c (podatek liniowy). Przepis art. 9a ust. 5 nie dotyczy więc automatycznie wszystkich przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przepis art. 6 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym stanowi, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Z zapisu art. 3 tej ustawy wynika, że przychodów opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami (dochodami) podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tak więc opodatkowanie przychodów w formie ryczałtu, tj. opodatkowanie przewidziane w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, nie pozbawia podatnika możliwości wyboru opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej podatkiem liniowym.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »