| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wypłacenie udziałów w naturze wspólnikowi występującemu ze spółki

Wypłacenie udziałów w naturze wspólnikowi występującemu ze spółki

Czy podlega opodatkowaniu VAT wypłacenie w naturze udziałów występującemu ze spółki wspólnikowi? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 4 października 2006 r., sygn. PI/005-1403/05/P/04

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, iż opodatkowaniu VAT podlega przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie towarów byłym wspólnikom lub udziałowcom, rozumiane jako dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), pod warunkiem że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. A zatem obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów na rzecz udziałowców uzależniony jest od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów, które mają być przedmiotem przekazania.

Należy wskazać, iż w przypadku przekazania byłym wspólnikom (udziałowcom) towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu, czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy. Natomiast nie podlega opodatkowaniu VAT nieodpłatne przekazanie towarów, w stosunku do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich zakupie.

W przedstawionym stanie faktycznym ma nastąpić nieodpłatne przekazanie na rzecz występujących ze spółki wspólników towarów, tj. środków obrotowych, stanowiących równowartość posiadanych przez nich udziałów. A zatem należy stwierdzić, iż nieodpłatne przekazanie towarów na rzecz występujących ze spółki wspólników, w przypadku gdy przy ich nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, natomiast przekazanie towarów, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »